Wild Turkey to burbon o ponad 150-letniej tradycji, produkowany w amerykańskim stanie Kentucky. Wild Turkey 101 Kentucky Straight Bourbon powstaje w destylarni założonej w 1869 roku przez rodzinę Ripy, na wzgórzach zwanych „Wild Turkey Hill” w Lawrenceburgu. Wild Turkey otrzymał swoją nazwę w 1940 roku, kiedy zarządca destylarni zabrał ze sobą zapas tego alkoholu na polowanie z przyjaciółmi na dzikie indyki (ang. wild turkeys). Marka została oficjalnie zarejestrowana w 1942 roku przez nowojorską Austin Nichols & Co.
Bourbon powstaje według receptury: 75% kukurydzy, 13% żyta i 12% słodowanego jęczmienia, jest butelkowany z mocą 50,5%. Numer "101" na butelce to tak zwany proof - miara, której używa się do określenia zawartości alkoholu w USA; 101 proof = 50,5% 🙂 Można spotkać w sklepach butelki Wild Turkey 81 - to łagodniejszy wariant tego produktu.
Używana podczas produkcji duża zawartość żyta w recepturach sprawia, że Bourbon ten jest mniej słodki oraz ma bardziej wyrazisty i pikantny finisz. Zwłaszcza jeśli porówna się ten produkt z innymi przedstawicielami gatunku, takimi jak Jim Beam czy Woodford. Spirytus otrzymywany w procesie podwójnej destylacji ma zawartość alkoholu 62,5%, dzięki czemu jest niezwykle bogatym w aromaty i smak. Produkt ten leżakuje od 6 lat do 8 lat w nowych beczkach z białego dębu amerykańskiego, wypalanych do najwyższego, czwartego stopnia, tzw. alligator char.
Aromat: owocowo-pikantny, morele, mandarynki, suszone daktyle, wanilia, toffi, karmel, biały pieprz, gałka muszkatołowa, tytoń i nadwęglony dąb.
Smak: bardzo bogaty, miód, karmel, budyń waniliowy, syrop klonowy, dżem pomarańczowy, kakao, gałka muszkatołowa, cynamon i dąb.
Finisz: dość długi, z nutami karmelu, miodu, wanilii, cynamonu, skórki pomarańczowej, prażonych orzeszków i dębu.
Bourbon, burbon, amerykańska whiskey
4 maja 1964 roku Kongres Stanów Zjednoczonych Ameryki ustanowił Bourbon swoim narodowym trunkiem; według przyjętego wówczas prawa, aby produkty mogły zostać nazwane bourbon, muszą spełnić następujące warunki:
- muszą powstawać na terytorium USA lub na terytoriach zależnych,
- zacier zbożowy wykorzystywany do produkcji alkoholu musi zawierać co najmniej 51% kukurydzy,
- po destylacji alkohol nie może zawierać więcej niż 160 proof (80% ABV),
- burbon musi być wlany do beczki z mocą zredukowaną do max 125 proof (62.5% ABV),
- nie może on posiadać żadnych dodatków - oprócz wody (żadnych dodatków aromatycznych, smakowych czy barwników, w tym karmelu),
- musi być starzony w nowych, wypalonych od środka beczkach z dębu,
- aby alkohol można było nazwać Straight Bourbon Whiskey, musi być on starzony minimum 2 lata w nowych, wypalanych od środka beczkach z amerykańskiego dębu.
Burbon albo bourbon jest to więc whiskey amerykańska, produkowana z kukurydzy i innych zbóż (żyto, słodowany jęczmień). Pierwsze destylarnie w zachodniej Wirginii (obecnie część stanu Kentucky) zakładali osadnicy szkockiego i irlandzkiego pochodzenia, którzy produkowali wczesne burbony w stylu rodzimych whiskey - jak w ojczyznach. Korzystali ze świeżej, wolnej od żelaza wody źródlanej, do której dodawali zacier zbożowy, sporządzony głównie z kukurydzy; chętniej uprawianej tutaj niż pszenica, jęczmień czy żyto. W ten sposób powstała „zachodnia whiskey”, której nie należy mylić z whiskey produkowanej z żyta, która pochodziła z Pensylwanii i stanów położonych na wschodzie.
Historia Wild Turkey
W 1855 r., na Brooklynie w stanie Nowy Jork, powstało przedsiębiorstwo, specjalizujące się w produkcji herbat, kawy i przypraw. Firma ta odegrała kluczową rolę w historii Wild Turkey, odchodząc z czasem od produktów spożywczych i przekształcając się w Austin Nichols Distilling Company, która będzie zajmowała się butelkowaniem i sprzedażą whiskey z destylarni Wild Turkey. Kolejne ważne wydarzenie w historii marki miało miejsce w 1869 r., kiedy to rodzina Ripy założyła niewielką gorzelnię w miejscu, gdzie dziś znajduje się destylarnia Wild Turkey: w Lawrenceburgu, w stanie Kentucky. Destylarnia The Ripy Brothers’ Bourbon reprezentowała stan Kentucky na Wystawie Światowej w Chicago w 1893 roku.
W latach 1920 - 1933 sprzedaż i spożywanie alkoholu były w Stanach Zjednoczonych nielegalne. Miało to oczywiście wpływ na sytuację burbona. Federalny zakaz zmusił wiele destylarni w Kentucky do zamknięcia działalności. Pozostałe, m. in. należąca do rodziny Ripy, zostały sprzedane. Pomimo trudności destylarnia przetrwała, a jej działalność była kontynuowana pod nazwą Anderson County Distillery.
W 1954 r. Jimmy Russell dołączył do Wild Turkey. Miał wówczas 19 lat, a do jego pierwszych obowiązków należało zamiatanie podłóg w budynku destylarni. W ciągu sześćdziesięciu lat Jimmy przeszedł przez wszystkie szczeble kariery, pracując na każdym stanowisku w Wild Turkey i dziś jest uznawany za najdłużej działającego mistrza destylacji na świecie. W roku 2000 zasiadł w zaszczytnym Bourbon Hall of Fame.
Wild Turkey w roku 1976 wprowadza pierwszy na świecie likier burbonowy, mnożąc entuzjastów świata burbona. Likier ostatecznie doprowadził do powstania American Honey. W 1981 r. do Wild Turkey dołączył najmłodszy syn Jimmy’ego, Eddie, który zaczął zgłębiać tajniki produkcji burbona pod okiem ojca. Podobnie jak Jimmy, Eddie poznawał branżę od podstaw, zaczynając pracę jako pomocnik w rozlewni. Dziś, po kilkudziesięciu latach nauki, Eddie Russell zajmuje się opracowywaniem nowych odmian whiskey. Eddie Russell, który został mistrzem destylacji w 2015 roku, wprowadził na rynek kilka nowych burbonów, m.in. Wild Turkey Rare Breed, Wild Turkey Rye czy Russell's Reserve. Przyczynił się on również do stworzenia miodowego wariantu Wild Turkey American Honey, a także - wraz z ojcem - wariantu Wild Turkey 81.
Pracując ramię w ramię, obaj Russellowie stanowią jedyny rodzinny zespół gorzelników w całej branży!
W roku 2016 słynny aktor i entuzjasta bourbona, Matthew McConaughey, dołącza do Wild Turkey jako dyrektor kreatywny. Dwa lata później na rynek trafia Longbranch, bourbon produkowany w małych partiach, rafinowany węglem drzewnym Texas Mesquite i American Oak - to pierwsze wspólne dzieło mistrza destylacji Eddiego Russella i dyrektora kreatywnego Matthew McConaugheya.
Włoski koncern Gruppo Campari, który przejął destylarnię Wild Turkey w 2009 r., podjął niedawno decyzję o otwarciu drugiej destylarni Wild Turkey w Kentucky; zdolności produkcyjne wrosły do 14 mln galonów. Wild Turkey jest szóstą co do wielkości marką amerykańskiej whiskey na świecie.
Wild Turkey 101 Kentucky Straight Bourbon znalazł się w KARCIE WHISKY Restauracji Folwark Stara Winiarnia. Serdecznie zapraszamy do odwiedzin, polecamy cykliczne degustacje wina, whisky i whiskey w naszej Piwniczce 🙂