Nazwa whisky pochodzi od łacińskiego określenia „aqua vitae” – „woda życia”, które w języku szkocko - gaelickim brzmiało „uisge beath” albo „usquebaugh”. Wymawiane przez Szkotów „uisghi” zmieniło się z biegiem czasu w „usky”, poprzez „uiskie”, po whiskie około 1715 roku. Pisownia współczesna whisky pojawia się od roku 1736.
"Whisky szkocka" to produkt szkockiej destylarni, wyprodukowany ze szkockiej wody i zesłodowanego jęczmienia (do którego dodać można tylko całe ziarna innych zbóż), przy czym całość musi zostać:
- przetworzona w destylarni na zacier,
- przetworzona na substancję fermentacyjną tylko i wyłącznie przy użyciu endogennego systemu enzymów,
- poddana fermentacji tylko przez dodanie drożdży,
- produkt, który nie może utracić aromatu i smaku surowców, dlatego też nie może być destylowany do poziomu zawartości alkoholu większego niż 94,8%,
- produkt poddany dojrzewaniu w zapieczętowanych magazynach celnych w beczkach dębowych o pojemności nie większej niż 700 litrów każda przez okres co najmniej 3 lat,
- produkt zachowujący kolor, aromat i smak pochodzący od surowców użytych w produkcji i samego procesu produkcji oraz dojrzewania,
- produkt, do którego nie dodano żadnej innej substancji poza wodą i karmelem.
The Scotch Whisky Act - ustawa uchwalona w 1909 roku, a przyjęta przez Parlament Europejski w roku 1989 zabrania produkcji jakiejkolwiek innej whisky niż whisky szkocka (zgodnej z powyższą definicją) na terenie Szkocji, czy też nazywać tym mianem jakikolwiek trunek wytwarzany poza Szkocją. Prawo mówi również o tym, że whisky butelkowana na sprzedaż musi mieć zawartość alkoholu co najmniej 40% vol.
Single Malt Whisky - najbardziej ceniona przez koneserów, wytworzona z jednego rodzaju słodu jęczmienia w jednej destylarni, ale finalnie pochodząca z różnych beczek, a nawet z różnych roczników. Najpopularniejsze gatunki to: Laphroaig, Ardbeg, the Balvenie, Glenmorangie, Glenfiddich.
Single Cask Whisky - trunek pochodzący w całości z jednej beczki, posiadający dzięki temu indywidualny, odmienny smak. To limitowane edycje whisky liczące max. kilkaset numerowanych butelek - nierzadko ręcznie.
Szkot by powiedział, że z oszczędności. My twierdzimy, że dla "taniej popularności" 🙂 Blended whisky jest whisky mieszaną (kupażowaną) z jednej lub więcej single malt whisky z jedną lub więcej single grain whisky (prostszą i tańszą w produkcji). Sumarycznie miesza się w głębokiej tajemnicy (proporcje) nawet kilkadziesiąt whisky - trunek jest tańszy i dostępniejszy jak.. Johnie Walker.
Wskazuje, ile lat dojrzewał najmłodszy składnik blendu, najmłodsza whisky.
Whisky powinna dojrzewać co najmniej 3 lata. Whisky słodowa dojrzewa około 10 lat, a czasami i dłużej.
Oszałamiająco dużo - ponad 2500. W samej Szkocji ponad 200...
Warto wiedzieć: Na etykiecie zwykle zawarte są informacje, gdy whisky nie została filtrowana na zimno lub gdy posiada całkowicie naturalny kolor. Poza tym etykieta mówi m.in. o destylarni, zawartości alkoholu, wieku najmłodszego składnika, regionie i rodzaju whisky, czasem podaje szczegółowe informacje o dacie destylacji czy butelkowania, rodzaju użytych beczek lub nawet numerze beczki z jakiej została rozlana.
Źródło: http://singlemalt.pl/whisky
Warto podsumować degustowaną whisky, ocenić wrażenia jakie odnieśliśmy, gdyż czasem suma cząstkowych ocen daje coś więcej, lub równie dobrze mniej, niż by to wynikało z matematycznych wyliczeń. Kompozycja, balans, równowaga, harmonia - to przykładowe, trudno mierzalne parametry, które w tej ostatniej części oceny, tuż po degustacji, mogą wpłynąć na postrzeganie oceny końcowej. Zachęcamy do zadumy i własnych przemyśleń.
Źródło: http://singlemalt.pl/whisky
"Ojcem" tej whisky jest James Gilpin, projektant i badacz, interesujący się m.in. nowymi technologiami z dziedziny biomedycyny. Jako osoba cierpiąca na cukrzycę Gilpin zdawał sobie sprawę z faktu, że chory organizm wydala bardzo dużo cukru. Postanowił więc wykorzystać go do... przyspieszenia fermentacji zacieru. Cukier odzyskany z moczu chorego poddawany jest procesowi oczyszczenia, podczas którego usuwane są cząsteczki cukru, dodawane następnie do zacieru. W tradycyjnym procesie produkcji to jęczmień jest źródłem cukru – skrobi. Cóż, whisky nie trafiła do sprzedaży; stanowi bowiem swego rodzaju projekt artystyczny. Organizowane są jednak wystawy, na których można dokonać degustacji "oryginalnego" alkoholu.
Aby przekonać się, jaką metamorfozę przechodzi alkohol zamknięty na kilkanaście miesięcy w drewnie, wcale nie trzeba wybierać się do destylarni. Producent whiskey Woodinville umożliwia zapoznanie się z poszczególnymi etapami dojrzewania każdemu bez ruszania się z domu. Wystarczy kupić sobie zestaw Age Your Own Whiskey Kit, na który składają się: dwie butelki z „niedojrzałą” whiskey, czyli tzw. white dog (pojemność 750 ml, zawartość alkoholu 55% ABV), miniaturowa dębowa, lekko osmalona beczka o pojemności 2 litrów oraz dwie szklaneczki. Do kompletu dołączona jest również instrukcja wskazująca, jak krok po kroku stworzyć „prawdziwą” whiskey. Ze względu na niewielkie rozmiary beczki, otrzymanie dojrzałego alkoholu jest możliwe już po upływie 3-6 miesięcy. Wszystko oczywiście zależy od właściciela zestawu – niecierpliwi mogą spróbować delektowanie się whiskey już po 30 dniach. Istotę stanowi jednak fakt, że możliwe jest śledzenie na bieżąco, jak zmienia się barwa, aromat i smak trunku. Beczułka nadaje się do wielokrotnego użytku. Zestaw kosztuje ok. 150 dolarów.