Bunnahabhain Region: Islay Status: aktywna Dostępność: otwarta Port Askaig, Isle of Islay PA46 7RR tel. +44 (0) 1496 840646
Bunnahabhain (czyt. „bunahawen”, z galeickiego "usta rzeki") to destylarnia szkockiej whisky, mieszcząca się na wyspie Islay, na północnym zachodzie Hebrydów wewnętrznych, w małej wiosce Bunnahabhain w Szkocji, rzecz jasna. Kiedy William Robertson oraz bracia James i William Greenleesowie w roku 1881 postanowili ją tutaj zbudować, nie było tam nic: ani wioski, ani portu, ani jednego nawet drzewa. Pustkowie. Była za to czysta woda, górski strumyk Margadale Spring i była wizja: zwiększenie dochodów z produkowanego przez farmerów jęczmienia. Po dwóch latach niemałych trudów powstały w ekstremalnych warunkach zakład rozpoczął produkcję; zgodnie z ówczesnym olbrzymim zapotrzebowaniem tutejsza whisky trafiała wyłącznie do blendów. Najbardziej znane z Bunnahabhain w trzewiach to Famous Grouse, Cutty Sark oraz Black Bottle.
Alfred Barnard w swym powstałym pod koniec XIX wieku dziele "The Whisky Distilleries of the United Kingdom", pisze, że słód w Bunnahabhain był suszony wyłącznie torfem. Kilkadziesiąt lat później wszystko się zmieniło. Pod koniec lat sześćdziesiątych dwudziestego wieku zaczęto tutaj butelkować i rozprowadzać na rynku whisky single malt, skupiając się jednak na lżejszym stylu whisky. Zamawiany z zewnętrznych słodowni słód nie jest już suszony torfem, więc tutejsza whisky uchodzi za jedną najłagodniejszych pośród wszystkich produkowanych na Islay. Co ciekawe, podobną drogą podąża rówieśniczka Bunnahabhain, destylarnia Bruichladdich, położona na przeciwległym wybrzeżu wyspy - czyżby było to celowe działanie podważające stereotypową opinię o "charakternej" i przystępnej tylko koneserom whisky z Islay? Czy też po prostu chęć poszerzenia grupy odbiorców o klientów z mniej wyrafinowanym gustem, przypodobania się rzeszom - z większym zyskiem w tle... Nie wiadomo. Wiadomo, że łatwiej się przyswaja oferując bogaty aromat i długi finisz... I obie wspomniane whisky są na tyle wyraziste i rozpoznawalne, że zjednały sobie względy dużej liczby wielbicieli, którzy nie tylko je degustują, ale do nich chętnie wracają. Nawet pieszczotliwe zdrobnienia "Laddie" i "Bunna" mówią wiele... [Nie mylić z Laga🙂 ]
Whisky Bunnahabhain 12 YO - tutejsza 'podstawka' - debiutowała w 1979 roku za sprawą Highland Distillers, ówczesnego właściciela destylarni i do dziś pozostaje kluczowym punktem oferty. Pierwotnie dostępna z mocą 40% vol. od 2010 roku jest butelkowana z podniesioną zawartość alkoholu do 46,3%, bez filtracji na zimno i bez dodatku karmelu. Decyzja ta przysporzyła marce wielu wielbicieli, wpłynęła również na wzrost sprzedaży o ponad 100%. Od 2017 roku Bunnahabhain 12 years old butelkowany jest jako whisky small batch i opatrzony nową, atrakcyjną etykietą.
Wykorzystuje się tutaj beczki po bourbonie i po sherry oraz tradycyjne beczki wielokrotnego napełnienia. Zadymienie słodu jest na poziomie 0-3 PPM, więc Bunnahabhain 12 YO jest "łatwą" whisky deserową. Ale niebanalną i złożoną, którą można zarekomendować każdemu średnio-zaawansowanemu miłośnikowi "wody życia".
Inne whisky, nieco marginalizowane w ofercie w naszym kraju, również dojrzewają głównie w beczkach po sherry, są nietorfowane, mają naturalny kolor i nie są filtrowane na zimno. Wymieńmy kilka: Stiùireadair; wymawiana ‘stew-rahdur’ czyli sternik w języku galeickim, zdobywca wielu medali w ostatnich dwóch latach, jeszcze bardziej utytułowany Bunnahabhain 18 YO, edycja Toiteach A Dhà (Toch-ach ah-ghaa) oraz edycje 25-, 30- i 40-letnie. Wersje aktualnie limitowane: Coterie 2021 Release: 2009 French Wine Finish, 2021 Maturation Warehouse Casks: 2014 Canasta Butt, 2021 Maturation Warehouse Casks: 2004 Manzanilla, chwalona 12 Year Old Cask Strength: 2021 Edition, Aonadh (Oon-ouch) z porto we krwi oraz Fèis Ìle 2021: 2013 Mòine Bordeaux Finish z nutą ciemnych winogron, kakao, chilli finiszowana w beczkach z Bordeaux - wszystkie wyjątkowe!