Destylarnia ABERLOUR

wpis w: Informacje, Podróże | 0

Aberlour      Region: Speyside     Status: aktywna      Dostępność: otwarta      Aberlour,  Banffshire AB38 9PJ     tel. +44 (0)1340 881249

Aberlour - ( tłum. "ujście rzeki Lour") - destylarnia w regionie Strathspey, usytuowana w widłach dwóch rzek - Lour River oraz Spey River niedaleko Craigellachie i Dufftown, na zboczu góry Ben Rinnes.

Aberlour lGorzelnia Aberlour została założona w 1826 przez Jamesa Gordona oraz Petera Weira. Oryginalna destylarnia została jednak strawiona przez pożar i odbudowana w 1879 przez Jamesa Fleminga - ta data i to nazwisko widnieje dzisiaj na etykietach whisky Aberlour. W roku 1892 Aberlour został przejęty przez firmę R. Thorne & Sons, która zainwestowała poważne środki w modernizację i rozbudowę destylarni. Niestety w 1898 roku wybuchł drugi, poważniejszy pożar, pochłaniając parę budynków i większość leżakującej whisky, Gorzelnia została jednak szybko odbudowana.

To niesamowite, ale w latach siedemdziesiątych ub. wieku, podczas wymiany alembików w Aberlour, w ścianie znaleziono butelkę whisky owinięta w gazetę z 1898 roku z artykułem o pożarze destylarni. Robotnicy nie omieszkali uraczyć się trunkiem, który "spadł im z nieba" - na szczęście nie skonsumowali całości 🙂 To, co pozostało, mogło zostać poddane analizie laboratoryjnej. Niemal stuletnia whisky stała się wzorcem dla niezwykle popularnego "modelu" A’bunadh.

W 1972 roku Aberlour zadebiutował swoją pierwszą whisky single malt - wcześniej destylat był wykorzystywany jedynie do produkcji blendów. Dwa lata później destylarnia została wykupiona przez francuską firmę Pernod-Ricard, która rozpowszechniła whisky single malt we Francji.

Do produkcji whisky destylarnia używa wody ze studni świętego Dronstana – arcybiskupa Canterbury i misjonarza, który niegdyś nawracał Szkotów na wiarę chrześcijańską i używał wody z tej studni do chrztów nowych członków Kościoła. Ciekawostka jest fakt, że wyschnięta studnia świętego Dronstana trysnęła ponownie wodą po zdobyciu przez Aberlour pierwszego medalu w 1986 roku. Przy studni tej spotykają się co roku, w dniu 11 lipca miłośnicy whisky Aberlour, by oddać hołd patronowi studni i wypić swój ulubiony trunek zmieszany ze „świętą wodą”. (fr. za magazynwhisky.pl)

 

Aberlour lubimywhisky.pl