The Macallan Region: Speyside Status: aktywna Dostępność: otwarta Easter Elchies, Craigellachie Banffshire AB38 9RX tel. 01340 871471
Destylarnia Macallan oficjalnie została zarejestrowana w roku 1824, lecz wiadomo, że znacznie wcześniej funkcjonowała nielegalnie w pobliżu brodu wykorzystywanego od średniowiecza do przeprawy przez rzekę Spey, sycąc licznych spragnionych 🙂 Destylarnię założył Alexander Reid, nazywając ją Elchies Distillery - od nazwy swej posiadłości zbudowanej w 1700 roku. Rysunek dworku Easter Elchies do dziś widnieje na kartonikach, w które pakuje się butelki The Macallan. W 1892 roku wytwórnię kupił Roderick Kemp, współwłaściciel destylarni Talisker na wyspie Skye. Obecnie jest dochodową częścią koncernu Edrington Group or Highland Distillers Limited (podobnie jak znamienita Highland Park).
Podobnie jak w przypadku większości pozostałych destylarni, zanim na świecie popularne stały się single malts, destylat z Macallan wykorzystywany był niemal wyłącznie jako składnik blendów. Butelkowanie Macallana jako single malt whisky rozpoczęto dopiero pod koniec lat sześćdziesiątych XX wieku. Wtedy też w destylarni poczyniono duże inwestycje, zmodernizowano zakład i zwiększono jego moce produkcyjne. Wielka waga, jaką przywiązuje się tutaj do tradycji sprawiła, że przy wykonywaniu nowych alembików, spirit stills, starano się, by były one dokładnymi kopiami starych, działających tu od lat. Są najmniejsze w Speyside - poprzez intensywny kontakt destylatu z miedzią, dają większą lepkość, owocowy, pełny aromat i smak.
The Macallan jest jedną z bardzo niewielu whisky, której destylat od początku do końca okresu dojrzewania leżakuje tylko i wyłącznie w beczkach po sherry*, które zamawiane są w Hiszpanii; nawet sam sposób wytwarzania sherry nadzorowany jest przez speców ze Szkocji! Po 2-4 latach leżakowania beczki są opróżniane i napełniane destylatem a sherry ...sprzedawana. Tak więc proces produkcji np. najpopularniejszej wersji - The Macallan 12YO - to co najmniej 15 lat. Whisky finalnie jest niezwykle łagodna, o słodkim posmaku sherry, lekko torfowa, z nutami migdałów, wrzosów, imbiru, czy toffi. Kolor The Macallan to głęboki, ciemny bursztyn o złotawym odcieniu.
Dbałość o jakość przejawia się również w doborze jęczmienia - od wielu lat surowcem jest bardzo pożądana, rzadka odmiana - Golden Promise. W chwili obecnej, w całej Szkocji produkuje się go rocznie tylko około 5 tysięcy ton, z czego 4,5 tysiąca ton zużywane jest... w destylarni Macallan. Innym wyróżnikiem jest “the finest cut” – tylko 16% destylatu otrzymanego ze spirit stills jest uznawany za “godny”, aby zostać wlanym bezpośrednio do beczek – przedgony i pogony wracają do powtórnej destylacji. Taka proporcja jest jedną z najbardziej rygorystycznych w branży. Whisky The Macallan nie zawiera żadnych barwników!
Te cechy i mocny marketing spowodowały, że The Macallan jest w pierwszej trójce najlepiej sprzedających się Single Malt Whisky za The Glenlivet i Glenfiddich. Sukces powoduje chęć i możliwość rozwoju – od wiosny 2015 The Macallan buduje nową destylarnię, która będzie największą w Szkocji z możliwościami produkcyjnymi 16 milionów litrów.
The Macallan w wersji "M" to obecnie najdroższa whisky na świecie! w 2014 roku – 6 litrowa karafka została sprzedana za 4,9 milionów dolarów hongkońskich, czyli 631 850 $. The Macallan M, dzieło sztuki wzornictwa i sztuki tworzenia whisky, powstała jako koncepcja światowej sławy projektanta Fabien Baron’a; do jej stworzenia wybrano 7 z 200 000 beczek po sherry, testowanych przez 2 lata – są to whisky dojrzewające od 75 do 25 lat. Edycja "M" to zaledwie 4 karafki, nazwane od imion cesarzy rzymskich - to "Constantine" jest obecnie najdrożej sprzedaną whisky na świecie.
The Macallan:
W beczkach po sherry:
The Macallan 7, 10, 12, 18, 25 i 30-letnie
The Macallan Elegancia
W beczkach dębowych* (tak, tak, wszystko się zmienia, z początkiem 2004 Macallan przedstawił nowy produkt, serię the Fine Oak, czyli whisky dojrzewającej w dębowych beczkach po burbonie i.. po sherry):
The Macallan 8, 10, 12, 15, 17, 18, 21, 25 i 30-letnie.
Wydania specjalne i okazjonalne:
The Macallan (data według kolejności ukazania się na rynku): 1961, 1946, 1948 i 1951
The Macallan Replica (w kolejności ukazania się na rynku): 1861, 1874, 1841, 1876 i 1851
The Macallan Vintage Travel: 20s, 30s, 40s, i 50s
The Macallan Exceptional: I, II, III, IV, V i VI
The Macallan Cask Strength: US i UK
The Macallan 50 Years Old
The Macallan Adami
The Macallan Blake
The Macallan Gran Reserva 1979, 1980
The Macallan Gran Reserva 1982, 2002 bottling
The Macallan Millennium Dec
The Macallan Private Eye bez podanego wieku jednak edycja zawiera beczkę z 1961
The Macallan Speaker Martin's
The Macallan Lalique
I na koniec: James Bond w dwóch ostatnich filmach o 007 baardzo polubił whisky The Macallan !