Glenfiddich     Region: Speyside      Status: aktywna     Dostępność: otwarta     Dufftown, Banffshire AB55 4DH      tel. 01340 820373

Destylarnia Glenfiddich lubimywhisky.pl.jpgW roku 1886 niejaki William Grant spełnił swoje marzenia i wraz z żoną i dziewięciorgiem dzieci położył kamień węgielny pod inwestycję życia. Skorzystał z nadarzającej się okazji i zakupił całkiem sprawne elementy wyposażenia z gorzelni Cardhu. Pewien ksiądz wskazał mu źródło miękkiej wody Robbie Dubh na Wzgórzach Conval a Wiliamowi spodobał się krajobraz "doliny jeleni" na rzeką Fiddich (Glenfiddich w języku gaelickim to Dolina Jeleni, stąd głowa jelenia w logotypie whisky).

Glenfiddich to jedyna whisky w tym rejonie Szkocji produkowana z tylko jednego ujęcia wody ("Robbie Dhu"), leżakowana, destylowana i butelkowana w tym samym miejscu. Destylarnia po dziś dzień pozostaje w rękach tej samej rodziny i jest pierwszą, która udostępniła swój zakład zwiedzającym (1969) - ZA DARMO - tutejszy Visitor Centre rocznie odwiedza około 125 tysięcy gości.

W 1963 roku nastąpił ważny przełom w szkockiej whisky, gdy Grant wypuścił pierwszą whisky single malt przełamując zdominowany rynek blendów. Firma została liderem whisky słodowej (rocznie produkuję się tu ponad 800 000 skrzynek) oraz jej głównym eksporterem. W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych dwudziestego wieku wiele małych destylarni zbankrutowało lub zostało wykupionych. Grant & Sons ocalał, stosując strategię ekskluzywnej marki i wprowadzając szkocką single malt na rynek międzynarodowy.
Rodzina Grant’sów ambitnie rozwijając interes postanowiła nieco wyróżnić swój produkt nie tylko pod względem smaku (który i tak był już wyjątkowy) co pod względem „oprawy”. Tak więc w 1957 wprowadzili i opatentowali trójkątny kształt butelki projektu Hansa Schlegera, który używa się po dziś dzień wraz z wizerunkiem jelenia na etykiecie. Inspiracją do nadania butelce tak charakterystycznego kształtu były trzy elementy, bez których nie powstałaby żadna whisky: woda, jęczmień i powietrze.

Glenfiddich dojrzewa w dębowych beczkach po rumie kubańskim (w przypadku "Gran Reserva"), po burbonie z USA (w przypadku "Ancient Glenfiddich") lub po sherry z Hiszpanii. Obecnie w zakładzie działa 29 kotłów destylacyjnych, które wytwarzają 35% całej whisky single malt na świecie, czyli co trzecia butelka tego trunku kupowana na świecie to Glenfiddich!!!
Whisky butelkuje się w odmianach Special Reserve – 12 letnia, Cask Strengh – 15 letnia, Solera Reserva – złożona 15 letnia vatted malt, Ancient Reserva – 18 letnia, oraz 21 i 30 letniej. 12 letnia Special Reserve oferuje nam jasnosłomkową barwę z zielonymi refleksami. Aromat lekki z nutami zbożowego zacieru, zielonych witek, jabłek i niuansów dymu. Wraz z wodą aromat staje się świeższy i bardziej apetyczny, słodkawy, słodowy z nutą syropu z gruszek.

Ciekawostka: w ofercie Glenfiddich są między innymi... dżemy z whisky, musztardy z whisky...

1887 1887
1923
1957 1957
1961 1961
1991 1991
2001 2001
2009 2009
2010 2010
2011 2011

1887

William Grant spełnia marzenia całego życia i rozpoczyna budowę gorzelni z pomocą dziewięciorga dzieci. Po roku ciężkiej pracy, na Boże Narodzenie 1887 roku – inauguracja!

Glenfiddich-1887

1923

Prohibicja w pełni. Wnuk Williama Granta, Gordon, zaskakuje branżę zwiększając produkcję whisky. Pod koniec dekady Glenfiddich jest jedną z zaledwie sześciu gorzelni wciąż działających w Szkocji.

Destylarnia Glenfiddich lubimywhisky.pl.jpg

1957

Charles Gordon, William’s great grand son, insists on having coppersmiths onsite at the Distillery. They are rare and skilled craftsmen, always on hand to build and tend to our uniquely shaped and sized copper stills.

Destylarnia Glenfiddich lubimywhisky.pl.jpg

1961

Woda, powietrze i słód jęczmienny. Trójca nieodzowna, aby whisky Glenfiddich powstała. Nowatorski projekt trójkątnej butelki, opracowany przez wpływowego projektanta Hansa Schlegera (autora m.in. logotypu londyńskiego metra) przyczynił się do rozpoznawalności marki na całym świecie.

Destylarnia Glenfiddich lubimywhisky.pl.jpg

1991

Jedna z klekcjonerskich i rzadkich whisky ujrzała światło dzienne: 50 Year Old Whisky – powstała z napełnionych w 1930 roku dziewięciu beczek (dla upamiętnienia dziewięciorga trzpiotów założyciela destylarni – Williama Granta) – jest hołdem i dowodem pamięci dla wieloletniej historii Glenfiddich.

Destylarnia Glenfiddich lubimywhisky.pl.jpg

2001

Wprowadzono na rynek najstarszą single malt whisky. W 1937 roku napełniono 843 beczki – przez 64 lata kolejni Warehouse Master’s czuwali nad nimi wraz z aniołami. Czym się to skończyło? Pozostawili jedyne 61 butelek whisky, czyniąc je cennymi i pożądanymi…

Destylarnia Glenfiddich lubimywhisky.pl.jpg

 

2009

Tylko 50 butelek 50 Years Old Glenfiddich Whisky trafia co roku na rynek; indywidualnie numerowane, oprawione w szkockie srebro i naturalną skórę przypominają oprawą historyczne dzienniki Williama, założyciela gorzelni.

Destylarnia Glenfiddich lubimywhisky.pl.jpg

 

2010

Ekstremalne opady śniegu sprawiły, że ucierpiały niektóre dachy magazynów Glenfiddich, narażając cenne beczki z whisky na bezpośredni kontakt z zimowym, pięknym niebem… W hołdzie wszystkim pracownikom, którzy pomagali w dwudziestostopniowym mrozie zabezpieczyć magazyny, tutejszy Malt Master stworzył kolekcję Snow Phoenix, „żeniąc” najlepsze z uratowanych trunków w limitowaną edycję single malt.

Destylarnia Glenfiddich lubimywhisky.pl.jpg

 

2011

Najdroższe single malt sprzedaje się podczas aukcji. Janet Sheed Roberts, ostatnia wnuczka założyciela destylarni, powszechnie szanowana nie tylko za swoje osiągnięcia w dziedzinie edukacji, użyczyła swojego nazwiska dla wyjątkowej edycji whisky. Tylko 11 butelek Janet Sheed Roberts Reserve zostało wyprodukowanych i wszystkie biją rekordy cenowe – dochód ze sprzedaży trafia na cele charytatywne!

Destylarnia Glenfiddich lubimywhisky.pl.jpg