Destylarnia Arran zbudowana została od podstaw i otwarta w mieście Lochranza (niektóre źródła mówią o Destylarni Lochranza) w roku 1995 - po ponad 150 latach nielegalnej działalności na wyspie Arran prawie 50 innych, małych gorzelni. Jako chyba jedyna wytwórnia szkockiej whisky od samego początku przewidziana została do pełnienia również funkcji atrakcji turystycznej wyspy, która jest malowniczo położona pomiędzy stałym lądem Wielkiej Brytanii a półwyspem Kintyre.
Równolegle z pracami budowlanymi i montażowymi elementów wyposażenia destylarni, powstawało tutejsze Visitor Centre, którego uroczystego otwarcia dokonała w 1997 roku sama Królowa Elżbieta II.
Jej Królewska Mość otrzymała wtedy w darze dwie beczki Arran Single Malt Whisky: dla księcia Williama i księcia Harrego 🙂 Do dziś "śpią" z zawartością w Magazynie nr 1 destylarni.
Isle of Arran jest zakładem nowoczesnym, wyposażonym w stalową kadź zacierną oraz sześć drewnianych kadzi fermentacyjnych z sosny oregońskiej.
Destylacja następuje w czterech miedzianych alembikach; pierwsza destylacja zapewnia zawartość około 23% alkoholu, a druga podnosi ją do średniej mocy 68%. Destylat jest głównie leżakowany w beczkach po bourbonie z białego dębu amerykańskiego oraz w beczkach po sherry z dębu europejskiego. Nigdy nie dodaje się tutaj niczego sztucznego - cały kolor whisky pochodzi z drewna beczki.
Na końcową jakość whisky z Arran wpływ ma ciepły mikroklimat: atmosfera morskiej bryzy i czystego górskiego powietrza w połączeniu z ciepłym prądem Golfsztromu, oraz - a może przede wszystkim - woda, która uchodzi za najczystszą w tej części Wielkiej Brytanii. Każda kropla Arran Single Malt zaczyna swoje życie jako woda deszczowa, która zbiera się w Loch na Davie na pięknych wzgórzach za gorzelnią, by potem spłynąć kaskadami przez sześć niewielkich wodospadów.
W roku 1998, po upłynięciu minimalnego wymaganego prawem okresu dojrzewania, wypuszczono na rynek limitowaną pierwszą partię 3-letniej whisky sprzedawanej po 100 funtów za butelkę. Pierwsza beczkę otworzył uroczyście szkocki gwiazdor znany z "Gwiezdnych wojen", Ewan McGregor.
Obecnie oferta firmy jest bardzo szeroka i obejmuje tak single malty, jak i blendy. Wśród podstawowej oferty single maltów należy wymienić Barrel Reserve Single Malt, Sherry Cask 'The Bodega', Quarter Cask 'The Bothy', The Robert Burns Single Malt oraz wersje 10, 18 i 21-letnią. Emitowane są także whisky finiszowane w wybranych beczkach po innych alkoholach: sauterness, tokaju, koniaku, marsali, porto, bordeaux.
Oferta blended whisky obejmuje trzy rodzaje: Glen Rosa, Robert Burns i Lochranza. Ponadto Arran sprzedaje Arran Gold Cream Liqueur (likier na bazie whisky z dodatkiem śmietanki).
Arran 10 YO Single Malt Scotch Whisky
Arran 10 YO debiutował w 2006 roku (nieoficjalna premiera odbyła się rok wcześniej) i powszechnie uznawany jest za wizytówkę tej niezwykłej destylarni.
Jesienią 2019 roku destylarnia zmieniła "image" swej whisky, jest ona oferowana w atrakcyjnych, nowoczesnych butelkach opatrzonych atrakcyjnymi etykietami. Whisky wykorzystane w edycji 10-letniej pochodzą w przeważającej większości z beczek po bourbonie z niewielkim dodatkiem beczek po sherry. Arran 10 YO butelkowany jest bez filtracji na zimno z zawartością alkoholu 46%. Trudno by tu wyliczyć wszystkie nagrody i medale przez niego zdobyte, ostatnim był złoty przyznany zdobyty w 2019 roku w konkursie International Wine & Spirits Competition.
Aromat: owocowo-słodowy, budyń waniliowy, mleczne krówki, miód, banany, jabłka, melon spadziowy, wyprażony dąb, ślady polnych kwiatów i siana.
Smak: owocowy, jabłka, gruszki, brzoskwinie, pomarańcze, słodkie płatki śniadaniowe, miód, wanilia, dąb, odrobina cynamonu i pieprzu cytrynowego.
Finisz: średnio długi, z nutami słodu, wanilii, miodu, cynamonu, letnich owoców i dębu.
Co ciekawe w lecie 2018 roku rozpoczęto budowę siostrzanej destylarni Lagg, która w niespełna rok później rozpoczęła produkcję. Zanim to się stało właściciele ogłosili, że będzie możliwość zakupu całych beczek napełnionych świeżym destylatem tuż po uruchomieniu destylarni. Odważni mogli zakupić jedną z 700 beczek w cenie 6000 funtów każda, po odczekaniu 10 lat leżakowania, rozlaniu do butelek, przeliczeniu kosztów i podatków butelka trunku powinna być o ok 10 funtów tańsza od obecnej ceny Arran 10 YO 🙂 Trzy whisky, które od razu były do kupienia w sklepiku na terenie Lagg, pochodzą... z destylarni Arran, swojej starszej siostry. To dwie edycje z serii Machrie Moor – bardziej torfowe od whisky z Arran, z których jedna poddana została finiszowi w beczkach typu quarter cask, a druga w beczkach po sherry. Trzecią jest jeszcze bardziej silnie torfowa Arran Malt, poddana finiszowi w beczkach po rumie.
Folwark Stara Winiarnia serdecznie zaprasza na cykliczne degustacje wina i whisky! Więcej: https://folwarkstarawiniarnia.pl/aktualne-imprezy