Bunnahabhain 12 YO Islay Single Malt Whisky w Piwniczce Folwarku

Bunnahabhain (czyt. „bunahawen”, z galeickiego "usta rzeki") to destylarnia szkockiej whisky, mieszcząca się na wyspie Islay, na północnym zachodzie Hebrydów wewnętrznych. Kiedy William Robertson oraz bracia James i William Greenleesowie w roku 1881 postanowili ją zbudować, nie było tam nic: ani wioski, ani portu, ani jednego nawet drzewa. Była woda: górski strumyk Margadale Spring i była wizja zwiększenia dochodów z produkowanego przez farmerów jęczmienia. Po dwóch latach pełnych wyrzeczeń, a nawet tragedii, powstały zakład rozpoczął, zgodnie z ówczesnym olbrzymim zapotrzebowaniem, produkować whisky do produkcji blendów. Najbardziej znane w historii destylaty trafiały do Famous Grouse, Cutty Sark czy Black Bottle. Dopiero pod koniec lat sześćdziesiątych dwudziestego wieku zaczęto butelkować i rozprowadzać na rynku whisky single malt, skupiając się przy tym na lżejszym stylu whisky. Zamawiany z zewnętrznych słodowni słód nie jest już, jak u zarania dziejów destylarni, suszony torfem - tutejsza whisky uchodzi za jedną najłagodniejszych pośród wszystkich produkowanych na Islay.

 

Bunnahabhain 12 YO Small Batch - Islay Single Malt Scotch Whisky

Na półki Piwniczki Folwarku Stara Winiarnia trafił Bunnahabhain 12 YO - whisky pieszczotliwie nazywana „Bunną”, która debiutowała w 1979 roku za sprawą Highland Distillers, ówczesnego właściciela destylarni, i która do dziś pozostaje kluczowym punktem jej podstawowej oferty.

Bunnahabhain 12 YO

Pierwotnie dostępna z mocą 40% vol. od 2010 roku jest butelkowana z podniesioną zawartość alkoholu do 46,3%, bez filtracji na zimno i bez dodatku karmelu. Decyzja ta przysporzyła marce wielu wielbicieli, wpłynęła również na wzrost sprzedaży o ponad 100%. Od 2017 roku Bunnahabhain 12 years old butelkowany jest jako whisky small batch i opatrzony nową, atrakcyjną etykietą.

Bunnahabhain 12 YO

Wykorzystano beczki po bourbonie i po sherry oraz tradycyjne beczki wielokrotnego napełnienia. Nie jest to whisky dymna - 'zadymienie' słodu jest na bardzo niskim poziomie 1-3 PPM. Bunnahabhain 12 YO jest to łatwa do wypicia whisky deserowa, ale niebanalna i złożona, którą można zarekomendować każdemu średnio-zaawansowanemu miłośnikowi whisky.

Aromat: świeży z delikatnymi nutami sherry, pomarańcze, morele, rodzynki, miód, orzechy włoskie, siano, dąb i odległa nutka torfowego dymu.
Smak: łagodny, lekko oleisty, karmel, wanilia, miód, jabłka, pomarańcze, śliwki, solone orzeszki, szczypta pieprzu i delikatne nuty ziołowe i dębowe.
Finisz: dość długi z lekką nutą sherry, karmel, orzechy, suszone owoce, garstka ziół i lekki powiew morskiej bryzy.

 

Tak więc, jeśli chcieliby Państwo doświadczyć, jak bardzo potrafią zaskoczyć pod każdym względem whisky z wyspy Islay, zapraszamy na cykliczne spotkania z "wodą życia"!

Bunnahabhain 12 YO