Destylarnia Springbank, która mieści się w południowej części półwyspu Kintyre w Szkocji, jest jedną z dwóch destylarni w Szkocji, która w jednym miejscu zajmuje się pełnym procesem wyrobu whisky, od słodowania jęczmienia do butelkowania gotowego wyrobu. Drugą jest destylarnia Kilchoman, która jednak oprócz uprawiania własnego, wykorzystuje jęczmień z Rockside Farm oraz słód z destylarni w Port Ellen. Poza aspektami ekonomicznymi, butelkowanie na miejscu oznacza, że do rozcieńczania whisky używana jest dokładnie ta sama woda, która wykorzystywana była do jej produkcji. Ma to znaczenie dla zachowania niezmiennego stylu whisky.
Na początku XX wieku w regionie Campbeltown – rozumianym nieco szerzej niż tylko miasteczko o tej nazwie – funkcjonowało około dwudziestu destylarni whisky słodowej. Ze względu na bliskość ruchliwego portu w Glasgow i regularnie morskie połączenia, produkcja whisky w regionie rozwijała się nader dynamicznie, a gros produkowanej tutaj whisky trafiało na statki, którymi transportowane było za ocean, na niezwykle chłonny rynek amerykański. Kiedy w 1920 roku wprowadzono w Stanach Zjednoczonych prohibicję, w Campbeltown zamknięto niemal wszystkie (16) działające gorzelnie. Wśród nielicznych, które ocalały, była Springbank. Pod koniec XX wieku, w 1998 roku, kiedy w Campbeltown od kilku lat działała tylko Springbank, Scotch Whisky Association uznało, że jedna destylarnia to stanowczo za mało, by Campbeltown w dalszym ciągu uznawać za osobny region. Rok później wznowiła produkcję Glen Scotia, a w 2004 ruszyła – choć tylko w ograniczonym zakresie – Glengyle, i problem rozwiązał się sam.
Pierwsza wzmianka o whisky Campbeltown została odnotowana na piśmie w roku 1591. Na początku siedemnastego wieku Campbeltown staje się ośrodkiem przemytu whisky, a nielegalna produkcja „Uisge Beatha” jest tutaj powszechna. I tak destylarnia Springbank założona została w 1828 roku, stając się 14. licencjonowaną (wśród 22 istniejących) destylarnią w Campbeltown - w miejscu nielegalnego alembika niejakiego Archibalda Mitchella. Cała historia destylarni, po dzień dzisiejszy, związana jest z historią rodziny Mitchell, którzy przybyli tutaj z nizin około roku 1660. Synowie Archibalda, John i William, przejmują Springbank w roku 1837, później John wprowadza swego syna do firmy, tworząc firmę J&A Mitchell.
Przełom wieków przynosi zmianę preferencji whisky, a Springbank odpowiednio zmienia ich produkcję, aby wyprodukować lżejszą whisky, która nie jest już tak mocno torfowa (zagościł węgiel zamiast torfu). W 1926 roku kryzys światowy zmusił Springbank to wstrzymania produkcji. Wznowiono ją jednak już w 1933 roku. Nie był to jedyny okres przestoju w Springbank. Tutejszą słodownię zamknięto w 1960 roku i przestawiono się na zaopatrzenie zewnętrzne. W 1979 roku po za kolejny wstrzymano produkcję - tym razem na dziesięć lat. Destylarnię uruchomiono ponownie w 1989 a produkcję słodu wznowiono w roku 1992.
Spółka J. & A. Mitchell w 1960 roku kupiła najstarszego niezależnego dystrybutora whisky, firmę Cadenhead’s, z którą do dziś jest ściśle związana.
Żadna whisky produkowana przez firmę J & A Mitchell & Co Ltd nie podlega procesowi filtrowania na zimno (chill filtering), który z jednej strony poprzez usunięcie drobnych nieczystości pochodzących z procesu produkcji i dojrzewania zapobiega mętnieniu whisky, z drugiej strony jednak usuwa "przy okazji" subtelne nuty smakowe nadające whisky jej niepowtarzalny charakter. Dużym plusem jest również tutaj brak prób sztucznego wpływania na barwę whisky przez dodawanie karmelu.
Na początku roku 2000 Springbank wprowadziła na rynek pierwszą whisky organiczną - wyprodukowaną od początku do końca bez najmniejszych wpływów chemii, na naturalnie hodowanym jęczmieniu.
Springbank Single Malt to najbardziej popularna whisky gorzelni. Lekko torfowa (10-15 ppm), standardowo wydawana jako 10 YO (dziesięcioletnie leżakowanie w beczkach), destylowana dwa i pół raza, niefiltrowana na zimno, niekoloryzowana. Destylacja dwuipółkrotna jest niespotykana, i oznacza, że podczas pierwszego procesu destylacji wybrane są niższe partie wywaru, następnie zaś wędrują z powrotem do alembików. To oznacza, że podczas całego procesu niektóre partie destylatu były destylowane trzy- a niektóre dwukrotnie. Następnie whisky dojrzewa w beczkach po bourbonie i sherry, jakkolwiek firma eksperymentuje również z beczkami po rumie. Uznawana przez koneserów za jedną z najlepszych whisky szkockich. W jej niezwykle złożonym aromacie odnajdziemy między innymi nuty sherry i morskiego powietrza, a także akcenty kokosowe. Smak Springbank to przede wszystkim morska sól i elementy owocowej słodyczy. Niezwykle długi, złożony finisz.
Oprócz 10-letniej Springbank na rynku znaleźć można wersje 15-letnią, 18-letnią, a także 12-letnią cask strength, coroczne limitowane edycje wersji 21-letniej, przez wielu uważaną za absolutny szczyt sztuki gorzelniczej, 25-letnią, a także Springbank C.V., na etykiecie której nie podano wieku whisky. Springbank C.V. to mariaż whisky ze Springbank o różnym wieku - od ośmiu do trzydziestu lat - co w założeniu producenta miało obejmować jak największą ich różnorodność i uzasadnić użycie skrótu C.V. - curriculum vitae. Produkcji Springbank C.V. dość szybko jednak zaniechano w obawie by nie została utożsamiana z "podstawową" wersją Springbank.
Longrow Single Malt whisky mocno torfowa (50-55 ppm). Standardowa Longrow również jest dziesięcioletna, dojrzewająca w beczkach po bourbonie, destylowana dwukrotnie. Dostępne są również Sherrywood 10 YO, Longrow single malt bez deklaracji wieku, 18-letnia i Longrow Red, eksperymentalna edycja w beczkach po tokaju.
Hazelburn Single Malt, najnowsza z odmian, pierwszy raz destylowana w 1997 i od tego czasu butelkowana jako 8 YO. Dostępne są wersje 10 i 12-letnie oraz specjalne edycje rocznikowe. Hazelburn jest potrójnie destylowaną, nietorfową whisky, nazwaną na cześć innej, nieczynnej od 1925 roku gorzelni z miasta Campbeltown. Podobnie było z Longrow, którą zamknięto w 1896.
Warto odnotować, że to właśnie Springbank na początku roku 2000 wprowadziła na rynek pierwszą whisky organiczną - wyprodukowaną od początku do końca bez najmniejszych wpływów chemii, na naturalnie hodowanym jęczmieniu. Podobnie jak wszystkie pozostałe wersje Springbank, nie jest ona filtrowana na zimno i sprzedawana w postaci 46% vol.
Whisky z destylarni Springbank przez wiele ostatnich lat uznawana jest przez inwestorów jako jedna z najbardziej pożądanych na świecie!
Destylarnia Springbank jest udostępniona dla zwiedzających, i wydaje się być jedną z ciekawszych wytwórni whisky, które można odwiedzić i dokładnie przyjrzeć się dokładnie całemu procesowi produkcji. Doświadcz wszystkiego, co Springbank ma do zaoferowania, dołączając do innych entuzjastów jako członek Towarzystwa Springbank. Korzyści? Od aktualnych wiadomości o gorzelniach i rabatów po ekskluzywne butelki z limitowanej edycji - przynależność ma wiele zalet 🙂
Folwark Stara Winiarnia proponuje Państwu zapoznanie się z niepowtarzalnym aromatem i smakiem wina i whisky przy okazji organizowanych cyklicznie degustacji tematycznych. Działający prężnie Klub Wina zaprasza do zapoznania się z harmonogramem imprez na naszej stronie: folwarkstarawiniarnia.pl/aktualne-imprezy.