Hunter Laing
Hunter Laing & Company jest jednym z niezależnych dystrybutorów. Historia marki rozpoczyna się w 1949 roku, kiedy ojciec Stewarda Lainga, Frederick, otwiera zakład w Glasgow, który zajmuje się blendowaniem whisky. W roku 1964 syn dołącza do ojca i – zainspirowany podróżą koleją po Highlands – wkracza w świat "wody życia".
W latach 70. i 80. Steward rozwija rodzinną firmę, wypuszczając linię alkoholi House of Peers na rynkach Ameryki Południowej i Azji. Z biegiem lat Hunter Laing & Company dostosowuje się do mody panującej na rynku i wprowadza single malty do swojej oferty, w tym ekskluzywną markę Old Malt Cask (1998) i Old and Rare (2001). W 2010 roku syn Stewarda, Andrew, zakłada Edition Spirits Ltd i wydaje własne whisky pod marką First Editions. Rodzinne firmy łączą się w 2013 roku i przejmują firmę rozlewniczą Premier Bonding. W 2016 roku przedsiębiorstwo nabywa ziemię na kultowej, surowej i pięknej wyspie Islay i tworzy plany budowy destylarni, która zajmie się produkcją prawdziwie – jak na tamte tereny przystały – torfowego single malta. Budowa gorzelni Ardnahoe rozpoczyna się w styczniu 2017 roku, pierwsza beczka zostaje napełniona w listopadzie roku następnego. Trzy lata później whisky może nazywać się whisky 🙂 Świat ujrzał Ardnahoe Single Malt.
Do wspomnianej podróży Stewarta Huntera Lainga sprzed sześćdziesięciu z górą laty, kiedy jako chłopiec wraz z ojcem przemierzył szlak kolejowy z Glasgow do Speyside, nawiązuje nazwa whisky "Highland Journey", która właśnie zagościła w Piwniczce Folwarku. Przeżycia z podróży, podczas której odwiedzili m.in. destylarnie Blair Athol, Clynelish i Glen Garioch, wyzwoliły w nim wielką pasję do tworzenia whisky, o której wspomina na każdej etykiecie Highland Journey.
Highland Journey Blended Malt Scotch Whisky
Blended malt Highland Journey debiutował w 2014 roku w ofercie spółki Hunter Laing & Co., został zabutelkowany z mocą 46,2% alkoholu. Jej formuła została opracowana przez Stewarta i Toma Aitkena, wcześniej mistrza kupażu John Dewar & Sons, wymienia kilka single maltów z okręgu Highlands, m.in. Blair Athol, Clynelish i Teaninich. Whisky wykorzystane w zestawieniu starzone były w beczkach po bourbonie i po sherry od 5 do 15 lat, co skutkuje równowagą między gładkością i złożonością smaku i aromatu.
Aromat: toffi, wanilia, płatki śniadaniowe, karmel, banany, rodzynki, pieczone jabłka i gruszki, masło migdałowe i ślad siana.
Smak: słodki z nutą pikantną, wanilia, crème brûlée, jabłka, ananasy, babka bananowa, cynamon, odrobina pieprzu i przytłumione nuty sherry.
Finisz: średnio długi, z nutami miodu, wanilii, migdałów i cappuccino.
Folwark Stara Winiarnia serdecznie zaprasza na cykliczne degustacje wina i whisky! Więcej: https://folwarkstarawiniarnia.pl/aktualne-imprezy