James Bond – THE SPY WHO LOVED WHISKY, SCOTCH WHISKY

THE SPY WHO LOVED WHISKy, SCOTCH WHISKY"Wstrząśnięte, nie zmieszane" oddaje sposób, w jaki powinien być przygotowany ulubiony drink agenta brytyjskiej tajnej służby wywiadu wojskowego MI6 (Military Intelligence Section 6), Jamesa Bonda. "Vesper martini", bo o nim tu mowa, stworzył Ian Fleming, któremu seria powieści o przygodach Bonda przyniosła sławę. Dla ekspertów przypominamy przepis z powieści "Casino Royale”: "Trzy miarki ginu, jedna miarka wódki, pół miarki likieru Lillet. Wstrząsnąć z lodem, nie mieszać". Fleming ponoć wypijał butelkę ginu dziennie dopóki lekarz nie uświadomił mu, że to niezdrowo; pisarz przerzucił się więc... na burbona, whisky 🙂 I od razu odzwierciedliło się to w upodobaniach bohaterów jego powieści, które w większości zekranizowano.

I tak w filmie You Only Live Twice / Żyje się tylko dwa razy (1967) James Bond (Sean Connery) pije Suntory whisky.

Jack Daniel's whisky zaistniała w powieściach Iana Fleminga On Her Majesty's Secret Service (1963), You Only Live Twice (1964) oraz w filmie GoldenEye (1995) - w tym ostatnim jest błędnie nazwana jako "bourbon" (zamiast właściwego określenia Tennessee Whiskey; o różnicach piszemy tutaj ).

 Talisker Whisky przewija się w wielu scenach w The World is Not Enough / Świat to za mało (1999) i Die Another Day / Śmierć nadejdzie jutro (2002).

Jednak "rozkwit" scen ze szkocką następuje w momencie, kiedy w rolę agenta 007 wcielił się Daniel Craig.

15-letnia single malt The Macallan, destylowana w 1962 r. i butelkowana w 1977 r. była bohaterką pamiętnej sceny w filmie "Skyfall". "Szkoda whisky" - mówi Bond, gdy rozbija się szklaneczka whisky ustawiona na głowie ukochanej, zastrzelonej dziewczyny. Być może jako dobrze poinformowany agent Jej Królewskiej Mości wiedział, że nieprędko będzie miał okazję napić się równie leciwego trunku. Według najnowszych danych Scotch Whisky Association, stowarzyszenia zrzeszającego producentów szkockiej, stare zapasy tego trunku są na wyczerpaniu...

Butelka sygnowana autografami odtwórców głównych ról "Skyfall" została sprzedana 17 kwietnia 2013 r. w londyńskim domu aukcyjnym  Sotheby's za kwotę 9635 GBP. Zapewne miłośników Jamesa Bonda do udziału w licytacji zachęcały nie tylko autografy aktorów, ale również rok destylacji whisky: 1962. Dokładnie wtedy do kin trafił pierwszy film o przygodach agenta 007: "Dr No". Cel aukcji był wzniosły: podobnie jak zyski z brytyjskiej premiery filmu, cały dochód trafił do Rządowego Funduszu Łączności, który pomaga finansowo byłym brytyjskim szpiegom, pracującym dla agencji MI5, MI6 i GCHQ (Government Communications Headquarters).

W 24 filmie z serii - "Spectre" (2015), James Bond pije w swym apartamencie 18-letnią The Macallan. Jak wspomnieliśmy, reklama i popularność starszych single malt, w tym uważanej za Rolls-Royce’a w świecie whisky - The Macallan, przyczyniła się do "przetrzebienia rynku" starszych roczników. The Macallan obecnie zaprzestała oznaczania destylatów "rocznikowo"; nawet zamiast 10 YO znajdziemy na etykietach wydania Gold, Sienna, Amber i Ruby, nawiązujące do kolorów starzejących się trunków. Zapewne Rolls-Royce pozostanie przynajmniej dobrej klasy Mercedesem... (Historię wytwórni The Macallan opisujemy tutaj)

Panta rei. Znamiennym i wstrząsającym jest fakt iż w ostatnim filmie Bond zamówił... piwo! Cóż, Heineken od 15 lat sponsoruje kultowe produkcje o 007...