Październik miesiącem… degustacji whisky :)

Tak, to przewrotny tytuł 🙂 W październiku wszakże obok degustacji whisky miały miejsce cykliczne degustacje... wina! Jednak te pierwsze bardziej zapadły nam w pamięci, albowiem nasi Goście dopisali i dostarczyli nam sporą dawkę wrażeń!

Już pierwszy dzień miesiąca przyniósł zmagania degustacyjne whisky ze Szkocji i Japonii. Wśród degustowanych trunków znalazły się:

Ardbeg Ten Islay Single Malt

Ardbeg ten

Uchodząca za najbardziej torfową spośród wszystkich szkockich whisky, Ardbeg jest pełna aromatów ogniskowego dymu, paleniska, smoły oraz gorącego asfaltu. W tle pojawiają się nuty morskiego powietrza. W smaku wyczuwalny jest intensywny dym przełamany słodyczą wanilii i rodzynek z delikatnym posmakiem wysuszonej trawy. Finisz jest wyrazisty i rozgrzewający. Posmak torfu na długo pozostaje w pamięci.

Jura 10 YO

Jura 10 YO

Whisky starzona w beczkach z białego amerykańskiego dębu i finiszowana w beczkach po sherry Oloroso. Aromat: miękki, płatki zbożowe z miodem, cytryny, pomarańcze, brzoskwinie, siano, ślad poszycia leśnego, wanilia, karmel i odległa nutka dymna. Smak: słodkie płatki zbożowe, jabłka, toffi, wanilia, karmel, solone orzeszki, szczypta pieprzu i delikatna goryczka dębu. Finisz: średnio długi, słodowy, z nutami pieprzu, siana, wanilii, dębu i odległym śladem dymu.

Nomad Outland Whisky

Nomad

Kreacja mistrza kupażu Whyte & Mackay, Richarda Patersona oraz Louisa Miguela Trillo i Antonio Floresa, odpowiedzialnych za produkcję sherry González Byass. W formule Nomada znajdujemy 25 maltów i 6 whisky grain starzonych od 5 do 8 lat. Po zakończeniu procesu kupażowania whisky trafia na około 3 lata do beczek po sherry, wreszcie opuszcza Szkocję by spędzić dodatkowy rok w beczkach po sherry Pedro Ximénez w hiszpańskim Jerez. Jako że maturacja whisky odbywa się częściowo poza Szkocją, nie może ona nosić oznaczenia „Scotch whisky” stąd też określenie „Outland” (czyli inne terytorium).

Nikka Taketsuru Pure Malt

Nikka

Whisky nosi imię Masataki Taketsuru, założyciela firmy i jednego z dwóch pionierów japońskiej whisky i jest kupażem single maltów z własnych destylarni Nikka i Miyagikyo. W 2015 roku, wobec braku wystarczającej ilości odpowiednich zapasów magazynowych Nikka zmuszona była do czasowego wycofania z podstawowej oferty wszystkich wiekowych edycji Taketsuru pozostawiając w niej jedynie prezentowaną tu wersję non-age-statement.

Hatozaki Japanese Blended Whisky

japan whisky

W tej whisky znajdziemy zarówno whisky japońskie, jak i importowane starzone w beczkach z dębu amerykańskiego, europejskiego i japońskiego Mizunara nawet do 12 lat. Amerykański importer Hatozaki, Niche Import Company twierdzi, że zawartość malt whisky w blendzie wynosi co najmniej 40%.

Uczestnicy degustacji wskazali na Nikka Taketsuru Pure Malt oraz Nomad Outland Whisky jako te whisky, które najbardziej przypadły im do gustu.

degustacja whisky

Tydzień później Japonia poszła na całość! W degustacji uczestniczyło pięć trunków:

  • Hatozaki Pure Malt
  • Hatozaki Blended
  • Nikka From The Barrel
  • Nikka Taketsuru Pure Malt
  • Nikka Black Deep Blend

Tym razem NIKKA górą! Nasi Goście wskazali swoje typy: Nikka Taketsuru Pure Malt oraz Nikka Black Deep Blend.

Nikka Taketsuru Pure Malt

Nikka Taketsuru Pure Malt

Nikka Taketsuru Pure Malt zadebiutował w ofercie Nikka Distilling Company w listopadzie 2000 roku edycją 12 years old. Niespełna pół roku później dołączyły edycje 17 i 21 years old, które kilkakrotnie zdobędą tytuł najlepszej whisky spoza Szkocji w plebiscycie World Whisky Awards, organizowanym przez redakcję „Whisky Magazine”.

Aromat: owocowo-słodki, śliwki, dżem truskawkowo-rabarbarowy, wanilia, karmel, mleczna czekolada, maślane croissanty i ślad dębu.

Smak: lekki i słodki, cukrzone orzechy, kandyzowana skórka pomarańczowa, gruszki, wanilia, cappuccino, nuty cynamonu i dębu.

Finisz: średnio długi, z nutami dojrzałych owoców, wanilii, karmelu, kakao, szczyptą białego pierzu i subtelną goryczką dębu.

Nikka Black

Nikka Black

Nikka Black to z kolei najpopularniejsza whisky z jej portfela z roczną sprzedażą niemal 3 mln skrzynek. Whisky ta odnotowała dwa debiuty – czerwiec 1956 i wrzesień 1965. O ile oryginalna Black była mieszanką malt whisky i tzw. blending alcohol (destylowany ze wszystkiego, co można destylować i z reguły nie starzony), drugą zestawiono z single malta Yoichi i grain whisky z otwartej w 1964 roku Nishinomiya Distillery. Wersja Black Deep Blend to kupaż własnych maltów Yoichi i Miyagikyo oraz grain whisky destylowanej w kolumnie Coffeya w Miyagikyo, starzonych głównie w beczkach pierwszego napełnienia.

Aromat: dębowo-floralny, bukiet suchych kwiatów, siano, wanilia, miód, mleczna czekolada i płatki śniadaniowe.

Smak: lekko alkoholowy, wanilia, karmel, toffi, płatki zbożowe z miodem, suszone jabłka i dąb.

Finisz: niezbyt długi, słodowo-dębowy, przedłużenie palety smakowej.

degustacja whisky Japonia

Dwa tygodnie później Szkocja miała swoje "popołudnie chwały". W jesienne piątkowe popołudnie, tuż przed koncertem zespołu Norman Beaker Trio, zaprosiliśmy naszych miłych Gości na kolejną z cyklicznych degustacji whisky - tym razem pochodzących z Islay.

Islay, wyspa w archipelagu Hebrydów Wewnętrznych, to jeden z sześciu tradycyjnych szkockich regionów produkcji whisky. Każdy szanujący się smakosz szkockiej whisky zna tutejsze destylarnie Laphroaig, Lagavulin i Ardbeg, dalej Bowmore, Bruichladdich, Bunnahabhain, Caol Ila a może i najmłodsze: Kilchoman oraz Ardnahoe. W "bratobójczym" starciu podczas naszego degustacyjnego spotkania pojedynkowały się:

Finlaggan Old Reserve Single Malt Scotch Whisky,

Ardbeg TEN Isley Single Malt Scotch Whisky

Caol Ila 12-letnia Single Malt Scotch Whisky

Bowmore 15YO Golden & Elegant

Lagavulin 16-letni "Wielki"

Degustacja whisky z Islay, Szkocja

Wygrał ten ostatni. Do 1987 roku, kiedy single malty stanowiły zaledwie 1% sprzedaży szkockiej whisky, standardową wersją Lagavulina była 12 years old 43%. 16-latka debiutowała rok później w pionierskiej serii Classic Malts i natychmiast zdobyła niezwykłą popularność. Whisky starzona jest głównie w beczkach typu hogshead po bourbonie z niewielkim dodatkiem beczek po sherry. Słód używany do jej produkcji pochodzi z Port Ellen. Jęczmień początkowo suszony jest gorącym powietrzem, później lokalnym torfem, aż zawartość związków fenolu osiągnie poziom 35 ppm. W przeszłości Lagavulin trafiał do blendów Johnnie Walker i White Horse, obecnie 98% produkcji butelkowana jest w wersji single malt.

Aromat: bardzo bogaty, lekko oleisty, torfowy dym, morskie wodorosty, gorzka czekolada, toffi, suszone śliwki, jabłka, skórka pomarańczowa, prażone migdały, grzanka z masłem i dąb.

Smak: złożony, lekkie nuty sherry, migdały prażone w miodzie, gorzka czekolada, słone karmelki, suszone śliwki i figi, kandyzowana skórka pomarańczowa, pieprz i kłęby torfowego dymu.

Finisz: długi i potężny, susz owocowy, torfowy dym, nuty kakao i pieprzu.

“Laga” stała się takim sukcesem, że w obliczu olbrzymiego popytu konieczne było rozpoczęcia pracy na 3 zmiany podobnie jak w przypadku destylarni Caol Ila. Dzisiaj Lagavulin jest sławą wśród whisky dymnych, a whisky Lagavulin 16YO wielu miłośników whisky uważa za najlepszą „podstawkę” na świecie. Niespotykany charakter tej whisky bierze się z silnie aromatycznych wodorostów, olbrzymich pokładów torfu, i niezwykle czystej wody pochodzącej z jezior zasilanych przez strumienie. Woda tych strumieni po drodze przepływa przez prawie 100 wodospadów!

whisky Islay

Dziękujemy uczestnikom i zapraszamy na kolejne spotkania z winem i whisky w ramach naszych cyklicznych spotkań - imrezariusz na stronie https://folwarkstarawiniarnia.pl/aktualne-imprezy.