Japońska whisky stała się poważnym rywalem rywalem dla trunków ze Szkocji i Irlandii. Dzięki zróżnicowanemu klimatowi i dostępności do torfowej gleby, a także umiejscowieniu magazynów japońskich destylarni w wietrznych regionach górskich, azjatycka whisky śmiało może równać się z europejskimi odpowiednikami. Nie bez znaczenie jest też przystępna cena za trunki o całkiem bogatych walorach smakowych. Dążenie do perfekcji i praca z naturalnymi składnikami przynosi efekty.
Whisky Tenjaku to produkt spółki Minami Alps Wine & Beverage Company Ltd., która od 2012 roku funkcjonuje jako spółka-córka Toukuoka Co. Ltd. (1874) z siedzibą w mieście Fuefuki w prefekturze Yamanashi, jednego z większych importerów i dystrybutorów wina. Ta żyzna kraina na wyspie Honsiu, otoczona strzelistymi szczytami, z wyniosłym szczytem Fuji w tle, jest znana jako region produkcji brzoskwiń i winogron w Japonii. Na chwilę obecną w ofercie firmy znajdziemy dwie whisky, które zagościły w Piwniczce Folwarku oraz gin.
Formułę whisky Tenjaku opracował Kenji Wanatabe, legendarny mistrz kupażu, cieszący się ogromną renomą w środowisku znawców wina i whisky. Nie chwali się komponentami swych blendów, ale najprawdopodobniej większość z nich wydestylowana została poza Japonią. Proces kupażowania dokonany został w Fuefuki; składniki fermentują i są destylowane w tutejszych alembikach, skąd trafiają na około 6 lat do dębowych beczek.
Mówi się - nie tylko tutaj, że woda jest „duszą” whisky. Doskonała, naturalna woda do rozcieńczania whisky pobierana jest z głębokości 250 metrów spod pasma górskiego Misaka. Przefiltrowana przez porowatą skałę wulkaniczną, jest aksamitnie gładka, o lekko zasadowej naturze z umiarkowaną zawartością minerałów. Powstaje whisky o dobrze zbalansowanym smaku, która jest gładka i "łatwa" do picia.
Na etykiecie whisky Tenjaku widzimy znaki 天雀 - oznaczają one słowo skowronek (jap. hibari). Ptak ten został wybrany na symbol marki z uwagi na swoją delikatność i piękny śpiew. Finezja i spokój - te same cechy reprezentują destylaty marki Tenjaku.
Tenjaku Blended Japanese Whisky
Japońska whisky mieszana stworzona przy wykorzystaniu ziaren słodowanego jęczmienia, żyta i czystej źródlanej wody.
Trunek dojrzewa od 3 do 5 lat w beczkach z dębu amerykańskiego po bourbonie, butelkowany jest z mocą 40% w butelkach 0,5 , 0,7 i 0,75l.
Aromat: słodkie płatki zbożowe, brązowy cukier, gruszki, suszone jabłka, nuty siana i sosnowych igieł i zanikający ślad dymu.
Smak: lekko alkoholowy, karmel, wanilia, jabłka, gruszki, szczypta białego pieprzu, nuty siana i dębowych strużyn.
Finisz: niezbyt długi, słodki, z nutami płatków śniadaniowych, karmelu, landrynek, odrobiną siana i dębu.
Tenjaku Pure Malt Japanese Whisky
Termin „pure malt” był używany przez cały XX wiek i jest synonimem „single malt” - whisky słodowej, produkowanej w jednej destylarni. Czasem używano go również w odniesieniu do whisky „single cask”, czyli trunku z jednej beczki oraz do „vatted whisky”, czyli whisky mieszanej z różnych gorzelni, jednak wciąż składających się tylko i wyłącznie z destylatów na bazie zacieru z ziaren jęczmienia. „Vetted whisky” został w ostatnich dekadach oficjalnie zastąpiony przez „blended malt”. Ponieważ jednak handel single cask i vatted whisky był rzadkością po pierwszej wojnie światowej, termin „pure malt” w 90% przypadków tyczył się wypustów znanych dziś jako „single malt”. W przypadku Tenjaku Pure Malt mamy jednak do czynienia z whisky słodową mieszaną.
Tenjaku Pure Malt, to blended malt whisky, butelkowana z mocą 43%. Oferuje przyjemnie łagodny smak osiągany dzięki naturalnej wodzie źródlanej, przemyślanemu sposobowi maturacji oraz wieloletniemu doświadczeniu mistrza kupażu marki, którym jest Kenji Watanabe.
Aromat: lekki i delikatny, kwitnąca grusza, słodkie płatki śniadaniowe, brązowy cukier, wanilia, jabłka, banany, kropla likieru z owoców czarnego bzu, potpourri i odległy ślad dymu.
Smak: łagodny, krem waniliowy, ciasteczka maślane, gruszki w syropie, dojrzałe jabłka, babka bananowa, crème brûlée, odrobina trawy cytrynowej i dębu.
Finisz: średnio długi, z nutami wanilii, mlecznych krówek, słodkiego pieczywa, dojrzałych jabłek i gruszek, dębu i poszeptem dymu.
Folwark Stara Winiarnia serdecznie zaprasza na cykliczne degustacje wina i whisky! Więcej: https://folwarkstarawiniarnia.pl/aktualne-imprezy