anCnoc 12 YO Highland Single Malt Scotch Whisky w Piwniczce Folwarku

Na skraju Speyside, w okolicach Aberdeenshire, na północno - wschodnim wybrzeżu Szkocji ulokowała się niewielka gorzelnia, założona w roku 1894 przez Johna Morrisona w malowniczej wiosce Knock. Destylarnia Knockdhu („Cnoc Dubh” - z galeickiego Czarna Góra) powstała dzięki spółce Distillers Company Limited, prekursorowi dzisiejszego koncernu Diageo. Produkowany w gorzelni destylat przez bardzo długi czas wykorzystywany był wyłącznie na potrzeby blendów. Pierwszy oficjalny single malt pojawił się na rynku dopiero w roku 1990 - dwa lata po przejęciu zakładu przez grupę Inver House Distillers.

Próżno szukać na rynku whisky o nazwie Knockdhu - nowy właściciel marki od razu zaczął promować swoją whisky pod nazwą "anCnoc" (w języku gaelickim tak nazywano pobliskie wzgórze Knock Hill) - wszystko ponoć po to, by uniknąć skojarzeń z... prawie rówieśniczką (1898), pobliską (ok. 50km) destylarnią Knockandhu, pozostającą pod skrzydłami Diageo. W destylarni Knockdhu zainstalowane są tylko dwa miedziane alembiki połączone z tradycyjnymi skraplaczami typu worm tub. Na kremowy, owocowy i cytrusowy charakter tutejszych maltów wpływ ma m.in. klarowna, bardzo estrowa brzeczka, wysokie szyje alembików oraz każda z beczek po bourbonie, w których leżakuje większość wypuszczanej obecnie przez gorzelnię na rynek whisky.

anCnoc 12 YO Highland Single Malt Scotch Whisky zagościła w naszej Piwniczce

anCnoc whisky Single Malt

anCnoc 12 YO to najpopularniejszy single malt produkowany w gorzelni Knockdhu, wprowadzony na rynek w roku 1993, zestawiony z minimum 12-letnich destylatów starzonych w beczkach z dębu amerykańskiego po sherry i bourbonie. Dzięki tej kombinacji nabiera miodowo cytrusowego zapachu a w smaku dominuje słodycz i owocowe bogactwo; bardzo lekka i gładka jest przykładem nieskomplikowanego, przyjaznego każdemu podniebieniu single malta, właściwego na każdą okazję.

Aromat: delikatny, płatki śniadaniowe, miód, cytryny i młoda dębina.
Smak: słodki, grzanka posmarowana miodem, owocowa słodycz zbalansowana delikatnymi korzennymi przyprawami.
Finisz: średnio długi, lekko pikantny z silną nutą cytrusową.

anCnoc 12 YO Highland Single Malt Scotch Whisky

Folwark Stara Winiarnia serdecznie zaprasza na cykliczne degustacje wina i whisky! Więcej: https://folwarkstarawiniarnia.pl/aktualne-imprezy

anCnoc 12 YO Highland Single Malt Scotch Whisky