Aerstone 10 YO Land Cask Single Malt Scotch Whisky z Lowlands

Ailsa BayNazwa destylarni Ailsa Bay (EJL-sa bej) pochodzi od nazwy wyspy Ailsa Craig - skały wystającej z morza mniej więcej w 1/3 drogi między destylarnią, ulokowaną niedaleko Girvan w Lowlands, a południowym krańcem półwyspu Kintyre. Wybudowana i wyposażona w niezwykle szybkim tempie - w 9 miesięcy w 2007 roku - ma w założeniu produkować whisky o profilu zbliżonym do tej wytwarzanej w Balvenie i zastąpić ją w składzie blendów firmowanych przez matkę-założycielkę: William Grant & Sons. Wszystko przez wzmożony popyt na Balvenie 🙂 Na początku wstawiono tutaj osiem alembików o kształcie zbliżonym do tych z Balvenie (kopia jest kopią); dwie pary z nich wyposażono w dodatkowe "usprawnienia", co pozwalało kształtować charakter uzyskiwanego destylatu na cięższy, bardziej siarkowy. W roku 2013 ilość alembików wzrosła do 16; osiągnięto szybko produkcję na poziomie aż 12 milionów litrów rocznie.

W Aisla Bay wytwarza się whisky z wykorzystaniem słodu jęczmiennego nasyconego fenolami torfowymi na trzech różnych poziomach - od lekkiej torfowości do poziomu znanego z wyrobów z wyspy Islay. I to właśnie ta wersja o najwyższej torfowości ma być przeznaczana do butelkowania i sprzedaży jako single malt. Pozostałe wytwarzane tu whisky przeznaczane są do komponowania blendów.

Aerstone 10 YO Land Cask Single Malt Scotch Whisky

Aerstone 10 YO Land Cask Single Malt Scotch Whisky

Jesienią 2018 roku William Grant & Sons, właściciele m.in. destylarni Glenfiddich i Balvenie zaproponowali nową whisky single malt: powstała Aerstone w dwóch odsłonach – Land Cask i Sea Cask - 10-letnie whisky o dwóch wyraźnie zróżnicowanych profilach smakowych. Whisky Sea Cask jest "łatwiejsza" dzięki procesowi dojrzewania w nadmorskich magazynach na wybrzeżu Ayrshire w Szkocji. Whisky Land Cask, wydestylowana z jęczmienia słodowanego z udziałem torfu z Highlands, dojrzewa z dala od wybrzeży, w głębi lądu. Whisky z bogatym, słodkim i dymnym charakterem, butelkowana z mocą 40% alkoholu zachwyca głębokością i wielowymiarowością. W 2020 roku Aerstone Land Cask zdobyła srebrny medal w konkursie International Spirits Challenge.

Aromat: torfowy dym, mięso z grilla, solanka, czarny pieprz, wanilia, toffi, skórka cytrynowa, dąb i ślad ołówkowych strużyn.
Smak: torfowy dym ze śladem smoły, pieprz, czarne oliwki, wanilia, mleczne krówki, skórka cytrynowa, nuty zielonych jabłek i dębu.
Finisz: średnio długi, z nutami torfowego dymu, wędzonki, odrobiną brązowego cukru i dębu.

Aerstone 10 YO

 

Folwark Stara Winiarnia serdecznie zaprasza na cykliczne degustacje wina i whisky! Więcej: https://folwarkstarawiniarnia.pl/aktualne-imprezy

Degustacje Whisky Folwark Stara Winiarnia Mszana Dolna