The Chita Single Grain Japanese Whisky – Folwark Stara Winiarnia

The Chita Single Grain Japanese Whisky

W prefekturze Aichi, w centrum Japonii, półwysep Chita i jego okolice słyną z rzemiosła w zakresie fermentacji. Destylarnia Chita, z której na półki naszej Piwniczki trafiła nowa whisky The Chita Single Grain, zajmuje powierzchnię ok. 50 tys. m2 i bardziej przypomina zakład petrochemiczny, niż destylarnię. Wybudowano ją w 1972 roku na wyspie Honshū, nieopodal wioski... Chita rzecz jasna, a pochodzący stamtąd destylat grain trafia do wszystkich blendów z portfela wielkiego koncernu Suntory. Do 2014 roku whisky zbożowa z destylarni Chita stanowiła „dashi” (tak Japończycy nazywają bulion, ale również podstawowy składnik mieszanki) znanych i lubianych blendów, takich jak eleganckiej Hibiki, czy popularnej Suntory Kakubin. Wykorzystując głównie ziarno kukurydzy i ciągły proces destylacji wielokolumnowej, destylarnia Chita wytwarza trzy rodzaje whisky zbożowych o różnym charakterze.

The Chita Single Grain Japanese Whisky

The Chita Single Grain Japanese Whisky

The Chita Single Grain debiutowała jesienią 2015 roku w Japonii, a następnego lata w sieci Travel Retail, i jest jedyną whisky zbożową wymienianą w podstawowej ofercie japońskiego producenta. Whisky leżakuje w trzech rodzajach beczek dębowych: po bourbonie, sherry i hiszpańskim czerwonym winie wytrawnym. To zestawienie zaowocowało wyjątkowo łagodnym i harmonijnym charakterem trunku, który master blender Suntory – Shinji Fukuyo, nazwał „spokojem japońskiej whisky”. Trunek butelkowano z zawartością alkoholu 43%, etykieta wykonana jest z tradycyjnego papieru japońskiego „washi” i ozdobiona kaligraficznymi znakami kanji autorstwa mistrza Tansetsu Ogino.

Aromat: delikatny, owoce tropikalne, mango, banany, płatki kukurydziane, wanilia, tarta cytrynowa i ślad orzeszków prażonych w cukrze.
Smak: łagodny i delikatny, soczyste winogrona, mango, banany, dosładzany sok z limonki, płatki śniadaniowe z orzechami, ślady wanilii i kardamonu.
Finisz: średnio długi, delikatnie owocowy, z nutą dębową.

Folwark Stara Winiarnia serdecznie zaprasza na cykliczne degustacje wina i whisky! Więcej: https://folwarkstarawiniarnia.pl/aktualne-imprezy

The Chita Single Grain Japanese Whisky