Nazwa destylarni Ailsa Bay (EJL-sa bej) pochodzi od nazwy wyspy Ailsa Craig - skały wystającej z morza mniej więcej w 1/3 drogi między destylarnią, ulokowaną niedaleko Girvan w Lowlands, a południowym krańcem półwyspu Kintyre. Wybudowana i wyposażona w niezwykle szybkim tempie - w 9 miesięcy w 2007 roku - ma w założeniu produkować whisky o profilu zbliżonym do tej wytwarzanej w Balvenie i zastąpić ją w składzie blendów firmowanych przez matkę-założycielkę: William Grant & Sons. Wszystko przez wzmożony popyt na Balvenie 🙂 Na początku wstawiono tutaj osiem alembików o kształcie zbliżonym do tych z Balvenie (kopia jest kopią); dwie pary z nich wyposażono w dodatkowe "usprawnienia", co pozwalało kształtować charakter uzyskiwanego destylatu na cięższy, bardziej siarkowy. W roku 2013 ilość alembików wzrosła do 16; osiągnięto szybko produkcję na poziomie aż 12 milionów litrów rocznie.
W Aisla Bay wytwarza się whisky z wykorzystaniem słodu jęczmiennego nasyconego fenolami torfowymi na trzech różnych poziomach - od lekkiej torfowości do poziomu znanego z wyrobów z wyspy Islay. I to właśnie ta wersja o najwyższej torfowości ma być przeznaczana do butelkowania i sprzedaży jako single malt. Pozostałe wytwarzane tu whisky przeznaczane są do komponowania blendów.
Aerstone 10 YO Land Cask Single Malt Scotch Whisky
Jesienią 2018 roku William Grant & Sons, właściciele m.in. destylarni Glenfiddich i Balvenie zaproponowali nową whisky single malt: powstała Aerstone w dwóch odsłonach – Land Cask i Sea Cask - 10-letnie whisky o dwóch wyraźnie zróżnicowanych profilach smakowych. Whisky Sea Cask jest "łatwiejsza" dzięki procesowi dojrzewania w nadmorskich magazynach na wybrzeżu Ayrshire w Szkocji. Whisky Land Cask, wydestylowana z jęczmienia słodowanego z udziałem torfu z Highlands, dojrzewa z dala od wybrzeży, w głębi lądu. Whisky z bogatym, słodkim i dymnym charakterem, butelkowana z mocą 40% alkoholu zachwyca głębokością i wielowymiarowością. W 2020 roku Aerstone Land Cask zdobyła srebrny medal w konkursie International Spirits Challenge.
Aromat: torfowy dym, mięso z grilla, solanka, czarny pieprz, wanilia, toffi, skórka cytrynowa, dąb i ślad ołówkowych strużyn.
Smak: torfowy dym ze śladem smoły, pieprz, czarne oliwki, wanilia, mleczne krówki, skórka cytrynowa, nuty zielonych jabłek i dębu.
Finisz: średnio długi, z nutami torfowego dymu, wędzonki, odrobiną brązowego cukru i dębu.
Folwark Stara Winiarnia serdecznie zaprasza na cykliczne degustacje wina i whisky! Więcej: https://folwarkstarawiniarnia.pl/aktualne-imprezy