Adbeg jest jedną z najstarszych destylarni Szkocji – powstała w 1815 roku na wyspie Islay, w oddalonej około 5 kilometrów od miejscowości Port Ellen zatoczce. Należy bez wątpienia do najładniejszych i najpiękniej położonych oraz do najbardziej charakterystycznych w całej Szkocji i jest obowiązkowym punktem do zwiedzenia przez każdego miłośnika szkockiej.
Burzliwą historię destylarni opisaliśmy tutaj. Aktualnie ważne jest to, że whisky Ardbeg oddaje w pełni wyspiarski charakter Islay. Oprócz wielu limitowanych wydawnictw Ardbeg utrzymuje, mniej lub bardziej konsekwentnie, swoje podstawowe portfolio znane jako Ultimate Range. I tak w 2000 roku ukazała się pierwsza pozycja w podstawowej ofercie, czyli Ardbeg Ten. Sukces. Dalej: rok 2003 - pojawia się Ardbeg Uigeadail – whisky bez określenia wieku, ale nierozcieńczana, o mocy 54,2%. W 2008 roku - Ardbeg Corryvreckan, także bez określenia wieku i także mocarna: 57,1 %, rok 2017 - Ardbeg An Oa, whisky nadspodziewanie wyjątkowo "przystępna", 2019 - Ardbeg Traigh Bhan, już "klasyczna". I wreszcie rok 2020 i Wee Beastie, „mała bestia”, której nazwa pije do upiornych, natrętnych owadów, bezlitośnie kąsających zarówno mieszkańców wyspy Islay, jak i turystów w pogodne, bezwietrzne dni. Taki wredny charakter...
Ardbeg 5 YO Wee Beastie
Wee Beastie, nieludzko straszna i dymna, wynurzyła się na początku 2020 roku z torfowisk wyspy Islay. COŚ WIELKIEGO I DYMNEGO. Z paszczy zieją intensywne aromaty popękanego czarnego pieprzu pomieszane z sosnową żywicą i ostrym zapachem dymu. Nagle w ustach wybucha eksplozja czekolady, kreozotu i smoły. Pikantne mięso zanurza się w podniebieniu, zanim długi, słony finisz znika z ust… ujawniając wewnętrzną bestię tej nowej ikony Islay.
Najsurowszy, najbardziej zadymiony Ardbeg w historii, "mrożący język", pięknie przydymiony dram jest jednocześnie najmłodszym, nieokiełznanym przez wiek Ardbegiem, jaki kiedykolwiek powstał. Kupaż destylatów starzonych w beczkach po bourbonie i po sherry Oloroso przez co najmniej 5 lat butelkowany z zawartością alkoholu 47,4% i bez filtracji na zimno, z zawartością fenoli 55 PPM, pozwala obcować z prawdziwym “potworem w kieliszku”.
ZAPRASZAMY DO DEGUSTACJI!
Aromat: świeży z delikatnymi nutami sherry, pomarańcze, morele, rodzynki, miód, orzechy włoskie, siano, dąb i odległa nutka torfowego dymu.
Smak: łagodny, lekko oleisty, karmel, wanilia, miód, jabłka, pomarańcze, śliwki, solone orzeszki, szczypta pieprzu i delikatne nuty ziołowe i dębowe.
Finisz: dość długi z lekką nutą sherry, karmel, orzechy, suszone owoce, garstka ziół i lekki powiew morskiej bryzy.
Folwark Stara Winiarnia serdecznie zaprasza na cykliczne degustacje whisky - można zapoznać się z różnorodnością aromatów i smaków whisky - nie tylko z Islay! Więcej: https://folwarkstarawiniarnia.pl/aktualne-imprezy