Bulleit Bourbon 10 YO Frontier Whiskey | Folwark Stara Winiarnia

 

Bulleit Bourbon 10 YO Frontier Whiskey

Bulleit Bourbon debiutował w 1987 roku za sprawą Toma Bulleita, praprawnuka Augustusa Bulleita, kreatora tego trunku, który w latach trzydziestych XIX wieku przeniósł się z Nowego Orleanu do Louisville, gdzie na drodze przemyślnych eksperymentów wydestylował coś, co zaczęło się świetnie sprzedawać. I sprzedawało się aż do roku 1860, kiedy to Augustus zapędził się z kolejną dostawą whiskey w rejony, w których nie ominęła go indiańska kula.

Thomas E. Bulleit ma francuskie korzenie, to ten bourbon jest produktem w pełni amerykańskim. Początkowo za marką Bulleit krył się bourbon pochodzący z gorzelni Ancient Age (obecna Buffalo Trace); w 1997 roku przejął ją Seagram i przeniósł produkcję do Four Roses. Od 2001 roku Bulleit Bourbon figuruje w portfelu Diageo i dziś nie wiemy, która (lub które) z destylarni Kentucky kryją się za tą marką. Bulleit to tzw. sourced bourbon, (dopiero 14 marca 2017 Diageo dokonało uroczystego otwarcia Bulleit Distillery w hrabstwie Shelby w Kentucky).

Bulleit Bourbon Frontier Whiskey

Bulleit Bourbon 10 YO Frontier Whiskey

Formuła Bulleit Bourbon 10 YO Frontier Whiskey wymienia 68% kukurydzy, 28% żyta i 4% jęczmiennego słodu i różni się znacznie od "oryginalnej" (2/3 żyta i 1/3 kukurydzy). Bulleit 10-letni (45,6 % alk., spędził 10 lat w wypalanych beczkach z amerykańskiego dębu) pojawił się na rynku w 2013 roku i pozostaje częścią stałej oferty firmy. W roku 2021 whiskey zdobyła podwójny złoty medal na San Francisco World Spirits Competition (wcześniejsze złote medale: lata 2015, 2014, 2013).

Aromat: łagodny, wanilia, karmel, toffi, grzanka z żytniego chleba, wiśnie, śliwki, gorzkie pomarańcze, pieprz i trochę zwęglonej dębiny.
Smak: dość pikantny, pieprz, cynamon, kromka razowca, wanilia, karmel, suszone morele, wiśnie, ślady skóry i dość silne tony dębu.
Finisz: długi z przewagą tonów dębowych, susz owocowy, karmel i pikanteria żyta.

Bulleit Bourbon Frontier Whiskey

Podobno etykieta naklejona wyraźnie "krzywo" sprawia, że nazwa jest lepiej widoczna dla osób stojących przy barze. Dla "kupujących oczami" nazwę Bulleit Bourbon Frontier Whiskey wytłoczono także na samej butelce.

Bulleit Bourbon Frontier Whiskey

Folwark Stara Winiarnia serdecznie zaprasza na cykliczne degustacje whisky, whiskey i wina w naszych zabytkowych wnętrzach!

Bulleit Bourbon Frontier Whiskey