Podczas degustacji whisky i whiskey Folwark Stara Winiarnia oferuje Early Times Old Reserve Kentucky Bourbon Whiskey.
Early Times został stworzony przez Johna Henry'ego „Jacka” Beama, syna Davida Beama i brata Jima Beama. Jack opuścił destylarnię swojego ojca w 1860 roku w wieku 21 lat. Zbudował własną destylarnię w pobliżu Bardstown w stanie Kentucky i tam zaczął destylować Early Times. Jack zmarł w wieku 75 lat - destylarnia zaprzestała działalność. Marka Early Times i zapasy starzejących się beczek (choć w szczególności nie destylarnia) zostały ostatecznie przejęte przez Owsleya Browna, właściciela Brown-Forman, w 1923 roku.
W 1945 roku Brown-Forman wprowadził na rynek Early Times Bottled in Bond, które sprzedawały się tak dobrze, że stały się najpopularniejszym burbonem w Ameryce! Kiedy Brown-Forman zbudował nową destylarnię w Shively w stanie Kentucky (w 1955 r.), została ona nazwana Early Times... zanim stała się destylarnią Brown-Forman. W trudnych czasach, jakie przeżywała branża w latach 70. i 80., w 1983 roku marka Early Times zmieniła się z bourbona na blended whisky, pozostawiając za sobą etykietę Bottled in Bond. Narodziła się „Old Style Kentucky Whisky” Early Times, która była mieszanką prostego bourbona i jasnej whisky.
W 2020 roku marka Early Times została zakupiona od Brown-Forman przez Sazerac, Inc. w ramach zakupu, który obejmował również marki Canadian Mist, Collingwood i aktywa produkcyjne Canadian Mist. Przejęcie obejmowało istniejące zapasy marki, jednak w 2021 roku Sazerac ogłosił, że produkcja odbędzie się w ich destylarni Barton 1792 w Bardstown w stanie Kentucky i że oryginalna receptura i mashbill będą nadal stosowane.
Early Times Old Reserve Kentucky Bourbon Whiskey
Early Times Old Reserve Kentucky Bourbon Whiskey destylowana jest według tej samej, dawnej formuły – 79% kukurydzy, 11% żyta i 10% jęczmiennego słodu i starzona zarówno w beczkach świeżych, jak i ponownego napełnienia, co wyklucza definicja straight bourbona. Jest ona więc przeznaczona wyłącznie na eksport - w USA nie może być mianowana "bourbonem" 🙂
Aromat: dość lekki, wanilia, karmel, płatki kukurydziane, czarny pieprz, wiśnie, ślady skóry i dębu.
Smak: słodko-pikantny, karmel, wanilia, mleczna czekolada, pieprz, gałka muszkatołowa, szczypta cynamonu i trochę dębu w tle.
Finisz: niezbyt długi, z nutami karmelu, wanilii, grillowanej kukurydzy z masłem, pieprzu i dębu.
Folwark Stara Winiarnia zaprasza do Restauracji i Hotelu oraz na cykliczne spotkania degustacyjne z winem, whisky i whiskey w naszej urokliwej piwniczce.