Finlaggan Old Reserve – polecany bastard malt z Islay

Halo, halo, czy nie chcieliby Państwo spróbować whisky, która za niewielkie pieniądze może wprowadzić w świat produktów dymnych, nie wypalając przy okazji sobie przełyku niedojrzałością trunku? Polecamy Finlaggan Old Reserve Single Malt Scotch Whisky!

Uwaga! Nie istnieje destylarnia Finlaggan. Pochodzenie destylatu, który tworzy tą whisky, owiane jest tajemnicą - prawdopodobnie anonimowość gwarantuje umowa z dostawcą. Najbardziej podejrzane są destylarnie Lagavulin lub Caol Ila, ze wskazaniem na tą pierwszą 🙂 A więc smak Islay - i to młody - zapewne poniżej 10 YO. Jest ona gładka i delikatna mimo silnego udziału torfu, dymu, ma jednak wyraźnie morski charakter z posmakiem jęczmiennym i cytrusowym.

Finlaggan Old Reserve

Nazwa Finlaggan zaczerpnięta jest z historii wyspy Islay; pochodzi od nazwy zamku nad jeziorem Finlaggan, siedziba władców tych ziem. Marketingowcy zaznaczają to wyraźnie na etykiecie whisky, jak widać na filmie poniżej, pozostały z niego nędzne riuny 🙂 Marka jest pomysłem i własnością rodzinnej firmy The Vintage Malt Whisky Company z siedzibą w Glasgow. W 1992 roku były już wtedy dyrektor d.s. eksportu Morrison Bowmore Distiller, Brian Crook, założył firmę, która miała pozyskiwać, butelkować i sprzedawać whisky z "najlepszych gorzelni Szkocji" pod nazwami własnych marek. Wygodne, prawda? Pogłoski, plotki i domysły na temat tego, skąd może pochodzić ta wyśmienita (i oferowana w konkurencyjnej cenie) whisky wzmagały popyt, popularność marki rosła szybko, również dzięki poczcie pantoflowej (dobre, niedrogie, markowe...). Finlaggan należy do NAS, czyli do trunków, które są butelkowane bez podania wieku, z podstawową mocą 40% alk. (po filtracji na zimno). Jest to „bastard malt” - taki bękart pochodzący z jednej jedynej (tajemniczej) destylarni.

Firma wyeksportowała już kilkanaście milionów butelek whisky słodowej do ponad 30 krajów na świecie i jest obecnie uznawana za jedną z wiodących niezależnych "butelkowalni" w Szkocji. Do The Vintage Malt Whisky Company dołączyły w 1997 roku marki należące do Highlands & Islands Scotch Whiskey Co, zaś w 2005 roku firma przejęła CS James & Sons, producenta Islay Storm. W portfolio obecnie znajdują się single malty Finlaggan, Islay Storm oraz The Ileach, single caski z serii The Cooper’s Choice, oraz najnowsze blendy SmokeStack i Glenalmond; jeden bogato torfowy, a drugi łagodny i owocowy.

Folwark Stara Winiarnia zaprasza na degustacje whisky

W naszej Piwniczce oraz na cyklicznych degustacjach whisky zagościł Finlaggan Old Reserve, który w 2000 roku zdobył złoty medal podczas targów International Wine and Spirits Competition, zagościł też w Biblii Whisky autorstwa Jima Murray’a. Whisky ma wyraźny charakter Islay, a jednocześnie delikatność. Według większości opinii polecana - również za rewelacyjny stosunek jakości do ceny... Nie tylko dla fanów Laphroaig i Lagavulin!

Finlaggan single malt whisky

Polecamy śledzenie informacji o zapowiadanych imprezach degustacyjnych na naszej stronie https://folwarkstarawiniarnia.pl/aktualne-imprezy

Serdecznie zapraszamy!

Degustacja whisky ISLAY