Hatozaki – japońska whisky z destylarni Kaikyō

Whisky Japonia Folwark Stara Winiarnia Mszana Dolna Małopolska

W Piwniczce Folwarku pojawiły się nowe whisky o wdzięcznej nazwie Hatozaki. Tak, to "japończyki" (o historii japońskiej whisky pisaliśmy przy okazji typologii "wody życia" tutaj).

Nazwę Hatozaki whisky zawdzięcza wybudowanej w XVII wieku, najstarszej kamiennej latarni morskiej w Japonii; symbolizującej solidność i otwarcie na świat mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni. Whisky jest produkowana w ulokowanej na terenie browaru w Kaikyō Distillery w Akashi Sake Brewery. Właściciele marki, rodzina Yonezawa, zajmowali się produkcją sake w browarze Akashi-Tai od połowy dziewiętnastego wieku. Od roku 1917 r. zaczęli destylować inne alkohole, dopiero jednak sto lat później uzyskali licencję na produkcję whisky.

Destylarnia Kaikyō leży nieopodal miasta Akashi w prefekturze Hyōgo i zawdzięcza swoją nazwę Akashi-Kaikyō Bridge, "wielkiemu mostowi nad cieśniną Akashi", który łącząc miasto Kōbe na wyspie Honsiu z wyspą Awaji znajdującej się na terenie Morza Wewnętrznego Seto, jest najdłuższym (3911 m) i najdroższym mostem wiszącym na świecie (rekordowa długość środkowego przęsła - 1911 m). Czyli wszystko znów... NAJ.

Akashi-Kaikyō Bridge

Z destylarni Kaikyō na rynek i do naszej Piwniczki trafiły dwie wersje whisky Hatozaki – blended (40%) i pure malt (46%). Obie to whisky bez żadnego oznaczenia wieku - nazywane „NAS” (z ang. No Age Statement).

Swoją drogą, jak łatwo wielu (również znanym i uznanym destylarniom) przychodzi wypuszczanie w ostatnim czasie NAS-ów i przekonywanie konsumentów, że wiek nie ma znaczenia... Podobno liczy się smak i... mniejsze koszty produkcji.

Wprawdzie destylarnia Kaikyō oficjalnie wypuścić na rynek mogła whisky w roku 2018 ale już dwa lata wcześniej po cichu wypełniała beczki z dębu amerykańskiego, europejskiego oraz japońskiego (Mizunara) tutejszymi destylatami oraz 'być może' słodem i zbożem importowanym ze Skocji. Co z tego wynikło? Dwie ciekawe, młode whisky. W sam raz na początek przygody z "wodą życia".

Whisky Japonia Folwark Stara Winiarnia Mszana Dolna Małopolska

Hatozaki Pure Malt Whisky

Hatozaki Pure Malt Whisky

Hatozaki Pure Malt Japanese Whisky to w 100% słodowa whisky mieszana.
Pure Malt w nazwie whisky oznacza, że nie posiada w swoim składzie żadnej whisky zbożowej (grain whisky) - w odróżnieniu od whisky blended do produkcji wykorzystywany jest jedynie jęczmień, co nadaje jej charakterystycznego smaku i aromatu. Hatozaki Pure Malt jest bogata w słód, suszone owoce i płatki zbożowe. Wykończenie jest lekko dymne i miodowe.

Aromat: jęczmienny słód, wanilia, miód, brązowy cukier, babka biszkoptowa, suszone morele, nuty potpourri i dębu.
Smak: mleczne krówki, budyń waniliowy, miód, słodkie płatki śniadaniowe, sułtanki, suszone daktyle, szczypta cynamonu i goździków i ślad dębu.
Finisz: średnio długi, z nutami miodu, wanilii, słodkich przypraw i zanikającym śladem torfowego dymu.

Hatozaki Japanese Blended Whisky

Hatozaki Japanese Blended Whisky

W blendzie figurują zarówno whisky japońskie, jak i importowane, starzone w beczkach z dębu amerykańskiego, europejskiego i japońskiego Mizunara - nawet do 12 lat. Amerykański importer Hatozaki, Niche Import Company twierdzi, że zawartość malt whisky w blendzie wynosi co najmniej 40%.

Aromat: lekki i słodki, płatki zbożowe, wanilia, brzoskwinie, nektarynki, babka bananowa, trawa cytrynowa i ślad dębowych wiórów.
Smak: słodkie płatki zbożowe, wanilia, miód, cukier puder, dojrzałe jabłka i brzoskwinie, garstka świeżych ziół i odrobina dębu.
Finisz: średnio długi, z nutami cukrzonych orzechów, płatków zbożowych, wanilii, letnich owoców i delikatną goryczką dębu.

Folwark Stara Winiarnia degustacje whisky

Folwark Stara Winiarnia proponuje Państwu zapoznanie się z niepowtarzalnym aromatem i smakiem wina i whisky przy okazji organizowanych cyklicznie degustacji tematycznych. Działający prężnie Klub Wina zaprasza do zapoznania się z harmonogramem imprez na naszej stronie www: https://folwarkstarawiniarnia.pl/aktualne-imprezy

Nasza oferta obejmuje m.in.:
- Degustacje sommelierskie w Starej Winiarni
- Degustacje Romantyczne - dla Zakochanych
- Degustacje połączone z uroczystą kolacją
- Degustacje win i whisky oferowanych na wesela, konferencje i inne uroczystości
- Szkolenia winiarskie w ramach wizyt zawodoznawczych

Szczególnie polecamy kameralne degustacje w wąskim, kilkuosobowym gronie. ZAPRASZAMY!