Jura 12-letnia | Karta Whisky Restauracji Folwark Stara Winiarnia

JURA 12-letnia

Kilka kilometrów od zachodniego wybrzeża Szkocji leży Jura; wyspa wciąż dzika i piękna. Wzdłuż jedynej drogi mieszka około 200 wyspiarzy 🙂 Mieszkańcy Jury znani są ze swego zamiłowania do rodzimej whisky - od 1810 roku istnieje tutaj jedyna destylarnia, z której whisky znana i ceniona jest ze względu na swój unikalny styl. Jura 12-letnia gości w Karcie whisky naszej Restauracji oraz na cyklicznych degustacjach "wody życia".

Isle Of Jura 12-letnia

Whisky z wyspy Jura przeżywa nieprawdopodobny wzrost popularności; od 2010 roku jej roczna sprzedaż wzrosła z 350 tys. butelek do niemalże 2 mln.

Na pewno złożyła się na to mądra strategia marketingowa, ale również poprawa jakości samej whisky – na przełomie stuleci w magazynach Jury spoczywała spora ilość pośledniej jakości destylatów, które przelano do świeżych beczek po bourbonie. Wiosną 2018 roku odświeżona została podstawowa oferta, zniknęły z niej edycje Origin, Superstition i Prophecy zastąpione wersjami 10-, 12- i 18-letnią dołączyły również butelkowane bez określenia wieku Journey i Seven Wood. Jura 12 years old to whisky starzona w beczkach z białego amerykańskiego dębu i finiszowana w beczkach po sherry Oloroso, którym zawdzięcza swą pełną ciepła słodycz.

Aromat: owocowo-słodki, wanilia, karmel, brzoskwinie, pomarańcze, owoce kandyzowane, rodzynki, trochę siana i dębu i odległa nutka dymna.
Smak: płatki śniadaniowe z miodem, wanilia, mleczna czekolada, kandyzowana skórka pomarańczowa, pieczone jabłka, orzechy włoskie i subtelna goryczka dębu.
Finisz: średnio długi, z nutami owocowej słodyczy, solonych orzeszków, szczyptą pieprzu i dębu.

 

Jura 12-letnia

Folwark Stara Winiarnia serdecznie zaprasza do odwiedzin, polecamy cykliczne degustacje wina, whisky i whiskey w naszej Piwniczce 🙂


Jura 12-letnia