Tamnavulin Double Cask | Karta Whisky Folwark Stara Winiarnia

Tamnavulin Double Cask

Tamnavulin Double Cask debiutował w 2016 roku, w którym destylarnia Tamnavulin obchodziła 50. rocznicę powstania.

Była to również pierwsza oficjalna edycja tutejszej whisky w nowym stuleciu; gorzelnia nie destylowała w latach 1995-2007, aktualnie wykorzystuje swój potencjał w ok. 90% produkując 3,5 mln litrów destylatu rocznie. Tamnavulin jest jednym z głównych komponentów blendów Whyte & Mackay, edycje single malt są sporadyczne i raczej pozbawione marketingowej otoczki. Prezentowana tu wersja Double Cask to whisky starzona w beczkach z białego amerykańskiego dębu i finiszowana przez niedługi okres w beczkach po sherry. Stąd w nazwie "Double Cask" - dzięki zastosowaniue dwuetapowego procesu starzenia uzyskuje się bogaty, zbalansowany smak whisky. Tamnavulin Double Cask znajdą Państwo w Karcie Whisky Restauracji Folwark Stara Winiarnia.

Tamnavulin Double Cask

 

Tamnavulin Double Cask Whisky

Kraj: Szkocja
Region: Speyside
Destylarnia: Tamnavulin
Rodzaj whisky: Single Malt
Czas leżakowania: Bez deklaracji wieku
ABV: 40%

Aromat: łagodny, miód, mus czekoladowy, karmel, toffi, prażone migdały, pieczone jabłka, ślady marcepanu i dębu.
Smak: delikatny, herbatniki w czekoladzie, toffi, karmel, gruszki, brzoskwinie, cynamon, szczypta pieprzu i imbiru i lekka goryczka dębu.
Finisz: średnio długi, toffi, wiśnie w czekoladzie, mieszanka korzennych przypraw i dąb.

Tamnavulin Double Cask

 

Destylarnia Tamnavulin

Rok założenia: 1966
Właściciel: Whyte & Mackay (Emperador Distillers Inc.)
Region: Speyside
Wydajność: 4.000.000 litrów
Kadzie fermentacyjne: 8 ze stali nierdzewnej
Alembiki: 6, trzy pary
Adres: Tamnavoulin, Ballindalloch, Banffshire AB3 9JA ; tel. 01807 590285

Budynki destylarni powstały w latach 1965-1966 u podnóża pasma górskiego Cairngorn, w niewielkiej dolinie, przy źródle wody Easterton, obok miasteczka o podobnie brzmiącej nazwie - Tomnavoulin, w pobliżu rzeki Livet. Budynki są brzydkie - być może dlatego, że z założenia miały być tutaj produkowane whisky single malt do blendów...
Destylarnię zbudowała filia Tamnavulin-Glenlivet Distillery Co Ltd., należąca do spółki Invergordon Distillers Ltd., w 1993 roku spółka została przejęta przez firmę Whyte & Mackay, która przejęła również destylarnie Isle of Jura, Tullibardine oraz Bruichladdich. W 1995 roku nowi właściciele zamknęli gorzelnię. Whyte & Mackay wchłonęła pochodząca z Indii United Spirits, by w roku 2014 znaleźć się pod skrzydłami filipińskiej firmy Emperador Distillers Inc. Większość produkcji trafia do blendów: Mackinlay, Whyte & Mackay i Crawfords.

Nazwa Tamnavulin pochodzi z języka gaelickiego i oznacza "młyn na wzgórzu". Do roku 1990 faktycznie stał tutaj młyn, w którym działało centrum dla odwiedzających...

Tamnavulin Double Cask

Folwark Stara Winiarnia serdecznie zaprasza na cykliczne degustacje whisky, whiskey i wina w naszych zabytkowych wnętrzach!

degustacja whisky