Buffalo Trace Kentucky Straight Bourbon

Buffalo Trace Kentucky Straight Bourbon

Historia Buffalo Trace Distillery sięga końca XVIII wieku; to najstarsza destylarnia w USA i jedna z trzech najstarszych na świecie! Pionierami produkcji whiskey na szlaku bizonów byli bracia Hancock i Willis Lee. Ich pierwsza whiskey powstała w 1775 roku. W 1812 roku została zmodernizowana przez Harrisa Blantona. Następnie kilka razy zmieniała właścicieli, do których nazwisk nawiązują aktualne produkty destylarni. Jako jedna z nielicznych nie przerwała działania w erze prohibicji, produkując alkohol „do celów medycznych” 🙂 Należąca do rodziny Goldring Sazerac Company of New Orleans zakupiła destylarnię w 1992 roku i w 1999 przemianowała na Buffalo Trace Distillery; wkrótce też debiutował Buffalo Trace Bourbon.

Buffalo Trace Kentucky Straight Bourbon

Firma używa dwóch bourbonowych formuł zaciernych z udziałem żyta, tzw. „low rye” i „high rye”, jednak nie ujawnia szczegółów ich procentowej zawartości. Buffalo Trace bourbon destylowany jest według pierwszej, w której zawartość żyta wynosi 10% lub mniej i butelkowany bez określenia wieku, choć jego maturacja trwa od 6 do 8 lat. Od 2000 roku bourbon Buffalo Trace zdobył ponad 100 medali i wyróżnień, jednym z ostatnich jest złoto przyznane podczas World Whisky Awards w 2020 roku.

Buffalo Trace Kentucky Straight Bourbon

Buffalo Trace powstaje z najlepszej jakości kukurydzy, jęczmienia oraz żyta, przy użyciu krystalicznie czystej wody. To bourbon typu small batch stanowiący kompozycję ok. 30-40 wybranych beczek, ręcznie butelkowany. Dojrzewanie trwa, aż 8-9 lat, co jest wiekiem rzadko spotykanym jak na kategorię buorbonów. Dzięki temu ma bogaty i złożony smak z akcentami wanilii, toffi i kandyzowanych owoców, który jest doceniany przez rzeszę wielbicieli, z samym Billem Murrayem – autorem „Biblii Whisky” – na czele, który nazwał ją „One of the world’s great whiskies"!

Aromat: łagodny, wanilia, karmel, czereśnie, jabłka, grapefruity, marcepan, odrobina cynamonu i goździków i wyprażony dąb.
Smak: budyń waniliowy, karmel, tost z żytniego chleba, jabłka, grapefruity, maślany popcorn, cynamon, prażone orzeszki ziemne i dąb.
Finisz: średnio długi, z nutami wanilii, karmelu, rodzynek, razowca, prażonych orzeszków, szczyptą pieprzu i dębu.

Buffalo Trace Kentucky Straight Bourbon

Nazwa tej whiskey, a także etykieta z wizerunkiem bizona, nawiązują do wędrówek pierwszych amerykańskich osadników, którzy jako drogę na Zachód wykorzystywali ścieżki wytyczone przez stada bizonów.

Buffalo Trace Kentucky Straight Bourbon

Folwark Stara Winiarnia serdecznie zaprasza na cykliczne degustacje whisky, whiskey i wina w naszych zabytkowych wnętrzach!

Bulleit Bourbon Frontier Whiskey