Jura 10-letnia – flagowa whisky z Karty Restauracji Folwark Stara Winiarnia

Degustacja whisky single malt i blended Folwark Stara Winiarnia Mszana Dolna

Tradycje wyrobu whisky na Wyspie Jura sięgają 1502, słynie ona nie tylko z historii produkcji mocnych trunków, ale także literatury - krótko po II wojnie światowej przebywał tu George Orwell i stworzył swoją najbardziej znaną powieść "Rok 1984". Destylarnia Isle of Jura działa od 1810 roku (z przerwą w latach 1918 - 1960) wytwarzając charakterystyczną whisky zdecydowanie różniącą się od destylatów z sąsiedniej Islay. W Karcie Whisky Restauracji Folwark Stara Winiarnia whisky Jura 10-letnia widnieje "od zawsze", z powodzeniem gości również na cyklicznych degustacjach "wody życia" w naszej urokliwej Piwniczce.

Isle Of Jura 10-letnia

Flagowa 10-letnia słodowa czterdziestoprocentowa whisky, delikatna i wszechstronna; destylowana w wyjątkowo wysokich alembikach i dojrzewająca przez 10 lat w beczkach po burbonie wykonanych z białego dębu amerykańskiego. Finalny charakter nadaje jej końcowe dojrzewanie w najlepszych beczkach po sherry Oloroso, pochodzących z Jerez w Hiszpanii.

Jura 10-letnia

Jura 10-letnia jest częścią podstawowej oferty gorzelni od ponad 30 lat, jednak do końca XX wieku nie mogła narzekać na nadmiar popularności. Sprawy przybrały inny obrót w nowym milenium, a to dzięki decyzji Richarda Patersona, mistrza kupażu Whyte & Mackay, który nie do końca zadowolony z maturacji tamtejszych destylatów, nakazał przelać sporą część zapasów magazynowych do nowych beczek. W 2014 roku sprzedaż marki sięgnęła 1,9 mln butelek, co oznacza przeszło 5-krotny wzrost w ciągu 5 lat. W Wielkiej Brytanii Jura jest trzecim najpopularniejszym single maltem, za Glenfiddichem i Glenmorangie.

Aromat: łagodny i miękki, oddech ziemi, igły sosny, morskie wodorosty, lekki powiew morskiej bryzy, bukiet suchych kwiatów, nuty wanilii i kompotu owocowego, niuanse amerykańskiego białego dębu z łagodnym, słodkim aromatem miodu.
Smak: gładki i czysty, delikatne tony morskie, sałatka z wodorostów, morska bryza, płatki śniadaniowe, toffi, karmel, wanilia, ślady lukrecji i siana. Ciepło palonych ziaren kawy długo utrzymuje się w ustach.
Finisz: średnio długi, słodowy, z nutami soli waniliowej.

Degustacja whisky Folwark Stara Winiarnia

JURA 10-letnia znalazła się w KARCIE WHISKY Restauracji Folwark Stara Winiarnia. Serdecznie zapraszamy do odwiedzin, polecamy cykliczne degustacje wina, whisky i whiskey w naszej Piwniczce 🙂


Degustacja whisky Folwark Stara Winiarnia Mszana Dolna | zdjęcie: zakamarkiswiata.pl