Najdroższa i najstarsza kolekcja whisky The Macallan w Polsce


Słynna The Red Collection w ostatnich dniach trafiła na polski rynek. Jest to nowa linia wybitnych i wyjątkowo rzadkich szkockich whisky typu single malt, która swym charakterem i doskonałością oddaje głęboki szacunek marki dla tradycji i rzemieślniczego kunsztu. Zainspirowana niezwykłym znaczeniem koloru czerwonego w całej historii marki, The Red Collection obejmuje zestaw stałych edycji whisky The Macallan oraz okazjonalne wydania specjalne. Tym razem są to wersje najstarsze na świecie.

Kolor czerwony ma głęboki i długotrwały związek z destylarnią The Macallan. Począwszy od Alexandra Reida, który założył destylarnię w 1824 roku. Jego nazwisko po szkocku oznaczało „ten rudy” i było kojarzone z bardzo charakterystycznym kolorem włosów. W 1903 roku, ówczesny właściciel destylarni Roderick Kemp, stworzył odrębną luksusową gamę oferowanych przez siebie whisky o nazwie - The Macallan Choice Old Range. Butelki te były pakowane w skrzynie z wyróżniającymi się czerwonymi napisami. Dzięki temu można było z łatwością odróżnić je od klasycznej edycji whisky, opisywanej czarnymi literami. Prawie osiem dekad później, w 1980 roku, czerwony kolor ponownie stał się wyróżnikiem najstarszych wydawanych roczników: 1938, 1940 oraz 1950. Allan Shiach, który w tamtych latach pełnił funkcję  prezesa The Macallan, ozdobił każdą z tych butelek czerwoną wstążką, by podkreślić ich unikalność i godny podziwu wiek.

The-Red-Collection

Sercem najnowszej serii The Red Collection są 40-letni, 50-letni i 60-letni The Macallan. To najstarsze whisky będące w cyklicznej ofercie destylarni. Jednak każde z tych wydań będzie dostępne tylko w ograniczonych ilościach na całym świecie. W zestawie pojawiają się „gościnnie”, także wysokoprocentowe edycje specjalne, rozpoczynające się od 71-letniego, 74-letniego i 78-letniego The Macallan. Te niezwykle rzadkie single malty należą do najstarszych szkockich whisky na świecie, a 74-letnie i 78-letnie whisky są najstarszymi destylatami, jakie kiedykolwiek zostały zabutelkowane przez destylarnię.

The-Red-Collection

- Stworzenie The Red Collection było niesamowitym przywilejem. Dzięki perspektywicznej i innowacyjnej wizji poprzednich opiekunów The Macallan, którzy wiele dekad temu rozpoczęli leżakowanie tych niezwykłych beczek, byliśmy w stanie stworzyć tak niezwykłą kolekcję whisky. Każda cenna kropla oferuje wyjątkową okazję do poznania dziedzictwa marki The Macallan. Niezwykła elegancja i bogate smaki wariantów tworzących The Red Collection są bezpośrednim rezultatem kunsztu, wiedzy i umiejętności pielęgnowanych przez naszych mistrzów odpowiedzialnych za komponowanie whisky, w przeszłości i obecnie – mówi Kirsteen Campbell, Master Whisky Maker w The Macallan.

Każda butelka z The Red Collection zapakowana jest w ręcznie robioną skrzynkę, wykonaną z dębu europejskiego pochodzącego ze zrównoważonych źródeł. Ten sam dąb wykorzystywany jest do produkcji beczek, w których dojrzewa whisky The Macallan. Każda skrzynka wewnątrz wykończona jest miękką czerwoną skórą, dostarczoną przez firmę Bridge of Weir Leather, która tworzy tapicerki dla najlepszych i najbardziej luksusowych marek samochodów, również pochodzącą ze źródeł dbających o zrównoważoną produkcję i o jak najbardziej ekologiczny proces produkcji.

The-Red-Collection

W tym roku 4 z 6 butelek należących do serii The Red Collection, trafiły również do Polski, były to 40-, 71-, 74- oraz najstarsza 78-letnia whisky. Stało się to niepowtarzalnym wydarzeniem na rodzimym rynku. Do tej pory do oficjalnej sprzedaży w naszym kraju jeszcze nigdy nie trafiła whisky, która leżakowała w beczkach aż 78 lat.

Sugerowane przez producenta ceny detaliczne za poszczególne butelki z The Red Collection, kształtują się w przedziałach jak poniżej:

  • 40-letni The Macallan – 60 000 zł
  • 50-letni The Macallan – 200 000 zł
  • 60-letni The Macallan – 250 000 zł
  • 71-letni The Macallan – 300 000 zł
  • 74-letni The Macallan – 320 000 zł
  • 78-letni The Macallan – 350 000 zł

Należy jednak wziąć pod uwagę, że ze względu na kolekcjonerski charakter tej serii, poszczególne warianty mogą osiągnąć znacznie wyższe kwoty.

najdroższa whisky w Polsce

To nadzwyczajny rok dla polskich miłośników whisky The Macallan. Po wielu latach nieobecności, na półki sklepowe wróciła w oficjalnym imporcie seria Sherry Oak, będąca kompozycją destylatów leżakujących wyłącznie w beczkach po hiszpańskiej sherry z dębu europejskiego, na razie tylko w  wersji 12-letniej. Do Polski dotarła także najnowsza, kolejna już edycja The Macallan Classic Cut 2020, po raz pierwszy będąca połączeniem whisky leżakujących w beczkach po sherry oraz po bourbonie, z zawartością alkoholu na poziomie 55%. W klasycznym portfolio dostępne są także edycje 12-letnie oraz 15-letnie z serii Double Cask, będące kompozycją destylatów leżakujących wyłącznie w beczkach poddanych sezonowaniu w sherry, wykonanych z dębu europejskiego oraz amerykańskiego.

Wyłącznym dystrybutorem whisky The Macallan w Polsce jest firma United Beverages.

The Macallan

Destylarnia założona w 1824 roku w północnej Szkocji nad brzegami rzeki Spey jest znana na całym świecie jako ikona wśród wyjątkowych whisky single malt. Najwyższa jakość oraz niepowtarzalny charakter trunku, kryje w sobie bezkompromisowe dążenie do doskonałości co wciąż pozostaje kluczową wartością dla marki od momentu jej utworzenia przez Alexandra Reida. W 2018 roku The Macallan rozpoczął nowy rozdział w swojej historii oddając do użytku nową i najnowocześniejszą destylarnię, zaprojektowaną przez najsłynniejszych architektów na świecie, którzy czerpali inspirację z otaczających krajobrazów szkockich wzgórz, promując zarazem zrównoważone funkcjonowanie dla otaczającego środowiska, jak i odpowiedzialność ekologiczną. Nowa destylarnia powstała na terenie posiadłości należącej do destylarni w bezpośredniej bliskości domu Easter Elchies zbudowanym w 1700 roku będącym nieodzownym duchowym symbolem marki The Macallan, który do dzisiaj pozostaje charakterystycznym elementem etykiety zdobiącej każdą butelkę powstającą w tym miejscu. Do destylarni należy wiele rekordów Guinnessa otrzymanych za najdroższą whisky na świecie. Ostatni rekord ustanowiła butelka The Macallan z serii Fine & Rare destylowana w roku 1926. Została sprzedana w październiku 2019 roku na aukcji w Londynie za kwotę 1,5 miliona funtów ( ok. 8 mln zł)

Folwark Stara Winiarnia zaprasza na degustacje whisky

Polecamy śledzenie informacji o zapowiadanych imprezach degustacyjnych na naszej stronie https://folwarkstarawiniarnia.pl/aktualne-imprezy - serdecznie zapraszamy!
Degustacja whisky ISLAY