"Jesteśmy młodą firmą, ale nasze korzenie sięgają głęboko" - Mossburn na etykiecie whisky, która zagościła ostatnio w Piwniczce Folwarku, daje do zrozumienia, że doskonalił swoje umiejętności w mieszaniu i butelkowaniu whisky i różnych innych alkoholi od roku 1992. Na stronie internetowej firmy mgliście wspomniane są 'rodzinne' doświadczenia w tym zakresie sięgające... ponad stu lat. Natomiast Mossburn Distillers & Blenders to oficjalnie spółka-córka holenderskiej grupy Marussia Beverages BV założona w 2013 roku. Wiemy też na pewno, że pierwsze butelkowanie pod nazwą Mossburn miało miejsce w 2017 roku - pojawiła się wówczas cała gama klasycznych niezależnych słodów.
Co ciekawe, oprócz "mieszania" spółka postanowiła zainwestować we własne destylarnie z whisky single malt na horyzoncie. I tak we wspomnianym 2017 roku powstała gorzelnia Torabhaig, dopiero druga legalna destylarnia na wyspie Skye!!! Torabhaig produkuje niezwykle charakterystyczny, torfowy spirytus, który jeszcze dojrzewa w przeróżnych beczkach - "eksperymenty" z beczkami właśnie są znakiem rozpoznawczym wytwórni. Jeszcze bardziej innowacyjna według zamierzeń firmy ma być druga, otwarta w 2020 roku, Reivers Distillery w Jedburgh.
Mossburn Blended Malt Scotch Whisky
Mossburn Blended Malt debiutował w 2018 roku jako część serii Signature Casks. Jest to kupaż single maltów pochodzących z nieujawnionych gorzelni mających siedzibę w regionie Speyside. Wszystkie komponenty były oryginalnie starzone w 200 litrowych beczkach z amerykańskiego dębu, a po kupażu finiszowane w specjalnie zaprojektowanych „Mossburn casks” (wariant nr 2). Są to świeże, 500 litrowe beczki typu butt po sherry Oloroso, z silnie wypalonymi denkami z amerykańskiego dębu. Whisky butelkowana jest z naturalną barwą, bez karmelu i bez filtracji na zimno z mocą 46% vol.
Whisky została nagrodzona złotym medalem w III edycji prestiżowego konkursu Warsaw Spirits Competition w kategorii whisky blendowana.
Aromat: stonowane nuty sherry, rodzynki, skórka pomarańczowa, ananasy, migdały, miód, wanilia, mleczna czekolada i ulotny ślad siarki.
Smak: rodzynki, suszone figi i śliwki, wanilia, karmel, mleczna czekolada, biały pieprz, odrobina gałki muszkatołowej, sherry i dębu.
Finisz: średnio długi, z nutami suszonych owoców, herbatników w czekoladzie, odrobiną skóry i dębu nasiąkniętego sherry.
Folwark Stara Winiarnia serdecznie zaprasza na cykliczne degustacje wina i whisky! Więcej: https://folwarkstarawiniarnia.pl/aktualne-imprezy