Whisky Live Warsaw 2022

Whisky Live Warsaw 2022

Rekordowa liczba wystawców oraz frekwencja. Nowa przestrzeń, która udźwignęła presję wydarzenia, mnóstwo sesji Masterclass oraz kolekcjonerski kącik. Tegoroczna edycja festiwalu przechodzi do historii jako najlepsza z dotychczasowych.

Whisky Live WarsawW dniach 28 — 29 października 2022 roku odbyła się dziewiąta edycja festiwalu Whisky Live Warsaw w Centrum Biznesowym na stadionie Legii Warszawa. Przeszklona przestrzeń z pięknym widokiem na murawę stadionu dobrze wpisała się atmosferę święta whisky, a możliwość degustacji trunków na trybunie z miękkimi fotelami okazała się dodatkowym atutem. Szczególnie, że pogoda - mimo późniejszego niż zazwyczaj terminu organizacji Imprezy dopisała - była iście wiosenna. Dobrym rozwiązaniem było również umieszczenie stoisk cygarowych na tyłach trybun, przez co dym nie przeszkadzał tym, którzy przebywali w środku.

Uczestnicy chwalili na każdym kroku przestronne sale oraz szerokie korytarze, co skutecznie zapobiegło tłumom oraz kolejkom do poszczególnych stoisk. Rekordowa frekwencja w liczbie 4 tys. osób rozlała się proporcjonalnie na dwa dni, przez co goście WLW mogli pokonywać festiwalowe przestrzenie bez konieczności przeciskania się. Kolejki tworzyły się jedynie przy sklepie festiwalowym, co podkreślało jednak zainteresowanie degustowanymi trunkami. Dla tych, którzy chcieli odpocząć od ciągłego stania lub przemieszczania się, przygotowano szereg kanap i leżaków.

Na stoiskach dominowała oczywiście whisky. Znacząco zwiększono jednak odsetek ginów oraz innych mocnych trunków, takich jak: rumy, tequile czy wódki. Dodatkowo, w wybranych punktach można było skosztować wiele drinków i koktajli. Warto podkreślić, że na całą ofertę festiwalową składało się ok. 230 marek alkoholowych oraz kilkaset gatunków whisky. Pojawiło się także wiele nowych, ciekawych destylarni z Europy, debiutujących nie tylko na festiwalu, ale również i na polskim rynku. Na wysokości zadania stanęły także koncerny. Nie zabrakło też niezależnych bottlerów. Z myślą o bardziej wybrednych koneserach tego trunku postawiono strefę “HIGH PROOF: Ekskluzywna Selekcja dla Koneserów” – wspólny projekt portalu Bestofwhisky.pl, agencji doradztwa DramsApart oraz firmy Tudor House – z interesującymi, starannie wyselekcjonowanymi (tj. wiekowymi i limitowanymi) edycjami whisky.

Na imprezie pojawiło się bardzo dużo ciekawych nowych destylarni whisky z Europy; zaczynając od francuskiej single malt czy debiutującej w Polsce belgijskiej Belgian Owl, przez plejadę nowych producentów z Wielkiej Brytanii.

Nowe whisky - Szkocja

Torbahaig destylarnia Islay

Torbahaig - nowa destylarnia ze Skye, pierwsza na Skye od 200 lat (www.torabhaig.com). Pierwsze wydanie Torabhaig 2017 The Legacy Series - The Inaugural Release zostało zabutelkowane ze 100 beczek w limitowanej ilości 32.000 butelek w lutym 2021. W wyniku połączenia alkoholu destylowanego w 2017 i 2018 roku w lipcu 2021 powstało drugie wydanie pod nazwą Allt Gleann – The Legacy Series. Fermentacja w drewnianych kadziach trwa 72 godziny, potem następuje powolna destylacja, do mocy 64%. Whisky jest tłusta, maślana, ciasteczkowa i bardzo torfowa - to jednak inny torf niż w innych destylarniach z Islay - bardziej słodki i bardziej mineralny.

Nc'nean destylarnia

Nc’nean to destylarnia założona w 2017 roku w Highlands, która pierwszą whisky wypuściła już w 2020 roku. Uważana jest za pierwszą organiczną destylarnię whisky w Szkocji; jej destylatory są zasilane zrębkami z lokalnego lasu, a wszystkie produkty uboczne są wykorzystywane w gospodarstwie jako pasza lub nawóz. W Nc'nean używa się wyłącznie lokalnego certyfikowanego BIO jęczmienia. Charakterystyczna jest tutaj bardzo długa fermentacja, z udziałem drożdży gorzelniczych i winiarskich, duża różnorodność beczek i trudny do określenia profil, bo whisky mocno się od siebie różnią - zwłaszcza, że eksperymentują z drożdżami do fermentacji rumu.

The-Clydeside-Distillery

Clydeside (www.theclydeside.com) to nowa destylarnia z Glasgow. Położona nad rzeką Clyde, w budynku dawnych pomp i wieży ciśnień, zwanej The Queen’s Dock, z charakterystyczną wieżą zegarową. Za projekt otwarcia nowej destylarni w Glasgow odpowiada Tim Morrison, związany z Morrison Bowmore Distillers. Ich pierwsza single malt zadebiutowała pod koniec 2021 roku, jest słodka, z dużą ilością wanilii i toffi w aromacie. Podczas Whisky Live Warsaw można było spróbować także kilku ciekawych butelek pod marką A.D. Rattray, która także należy do Morrisonów.

Kingsinch whisky

Kingsinch (www.kingsinch.com/) to na razie marka, destylarnia jest... w planach. Whisky powstaje więc w Glasgow Distillery, nazwana na cześć starej imperialnej miary cala i zapomnianej wyspy na Clyde. 7-letni, współczesny single malt o wyjątkowym charakterze; starannie destylowany z użyciem słodu z zachodniego wybrzeża i wodą z Loch Katrine - spędził odpowiednią ilość czasu w ręcznie wybranych beczkach po Bourbonie i sherry Oloroso. Z kolei Crafty Distillery, znana z marki ginu Hills and Harbour, na razie zaprezentowała bardzo obiecujący new make, o intensywnym zapachu słodu. Całe wyposażenie destylarni w Lowlands stworzyła dla nich polska firma Genio Still.

Nowe butelki pokazały też inne młode, szkockie destylarnie whisky, znane już z poprzedniej edycji warszawskiego festiwalu, jak Lindores Abbey, Ardnamurchan, Isle of Raasay czy Kingsbarns.

Nowe whisky - Europa

Filey Bay whisky

Filey Bay (www.spiritofyorkshire.com) to angielska destylarnia z Yorkshire, powstała w 2016 roku. Cały jęczmień jest z własnej farmy, prowadzonej od czterech pokoleń. Po destylacji w dwóch alembikach Forsyth alkohol trafia do małej czteropółkowej kolumny, skąd odbierają go z mocą 82%. Fermentacja trwa 74-82 godziny. Początkowy okres maturacji w beczkach 1st fill Bourbon, po czym na kolejne 7 miesięcy poddana jest procesowi finiszowania w beczkach po czerwonym winie, poddanych procesowi STR - Shaved, Toasted, Recharred.

MASTHOUSE whisky

Dockyard Distilled to mała angielska destylarnia, rodzinna farma, lokalny jęczmień, młyn, kadź zacierna. Inspiruje ich destylacja amerykańska i japońska, stąd pewno destylacja w alembiku i dziesięciopółkowej kolumnie w 45-procentowej edycji Masthouse Pot & Column. Fermentacja w niskiej temperaturze trwa siedem dni. Pierwszą whisky wypuścili w 2020 roku - właśnie pod marką Masthouse; jest pełna tropikalnych owoców w aromacie.

Podczas festiwalu można było też spróbować kilku poszukiwanych butelek z angielskiej destylarni The Lakes - nigdy dotąd destylarnia nie była pokazana w tak szerokim wymiarze; liczba różnych wykorzystywanych beczek i jakość ich whisky budzą respekt. Z kolei Aber Falls to nowa walijska single malt, zadebiutowała w 2021 roku, ma trzy lata, beczki po bourbonie, virgin oak i oloroso. Zapach ziół, przypraw korzennych.

Heriose whisky

Heriose to nowa marka francuskiej whisky single malt, która zadebiutowała w 2022 roku. Wykorzystują francuski jęczmień, fermentacja jest krótka, trwa ok. 46 godzin i odbywa się poza destylarnią – w browarze. Whisky powstaje w zakładzie Maison Boinaud, znanym przede wszystkim z produkcji koniaku; powstały póki co dwie whisky: jedna bardzo owocowa, druga delikatnie torfowa, z nutami ziół, traw.

Druga francuska ciekawostka, to Évadé. Whisky robione z francuskiego zboża, pochodzące z francuskiej destylarni, destylowane w szarentejskich alembikach, dojrzewające we francuskich beczkach. Tyle, że właściciel marki nie zdradza, z którą konkretnie destylarnią współpracuje, ale za przedsięwzięciem stoi znany bottler Whiskies du Monde.

Belgian Owl

Belgian Owl (www.belgianwhisky.com) to dobrze znana w świecie whisky, ale w Polsce dotąd nieobecna. Owl Distillery to pierwszy belgijski producent whisky single malt. Gorzelnię założyli Etienne Bouillon, Christian Polis i Pierre Roberti w 2004 roku, Belgian Owl Single Malt debiutował w październiku 2007. Zakład destyluje z uprawianego lokalnie dwurzędowego jęczmienia, a destylaty starzone są przez 36 miesięcy w beczkach po bourbonie pierwszego napełnienia, pochodzących z reguły od Heaven Hill Distillers. Wiosną 2013 roku Owl Distillery zakupiła dwa alembiki wykorzystywane przez szkocką gorzelnię Caperdonich, która zakończyła działalność w 2002 roku.

Haran

Haran („Dolina” w euskadi, języku ojczystym Basków) to whiskey z Hiszpanii. Destylarnia używa szerokiej gamy beczek, w tym po: porto, burbonie, sherry czy cydrze. Założona w 1831 roku firma Destilerías Acha od lat jest liderem w produkcji mocnych alkoholi w Kraju Basków. Destylarnia znajduje się w Amurrio, 50 km od Morza Kantabryjskiego, tworząc likiery, alkohole i wermuty, ale dopiero niedawno wkroczyła w świat whisky. Ich najbardziej znane wyroby to likier pomarańczowy Kapry, klasyczny baskijski likier pacharan, rumy La Morita, jałowcowa Ginebra. Jest to firma rodzinna, prowadzona przez rodzinę Acha.

 

 

Jeśli chodzi o polską whisky, to należy odnotować debiut polskiej Millside Distillery z Dobrzna. Za projektem stoją Daniel Orłowski i Jerzy Dacewicz, znani z Malt Invest i marki Best Whisky Market. Za marketing będzie odpowiadał Szymon Załęcki. W destylarni zainstalowano kadź zacierną o pojemności 2000 l, dwie kadzie fermentacyjne – każda po 2000 l, dwa alembiki (1000 i 500 l) oraz kolumnę ośmiopółkową - do okowity - o pojemności 500 l. Planowana łączna roczna produkcja ok.10000 l czystego alkoholu. Do produkcji whisky używa się słodu Golden Promise, beczki - tylko najlepszej jakości: beczki po sherry (50, 120 i 250 l) a także beczki 1st fill po bourbonie, sprowadzane bezpośrednio z USA i virgin oak, wypiekane oraz wypalane w stopniu 3 i 4.

Na ich stoisku można było spróbować pierwszego własnego zbożowego spirytusu, o znakomitych chlebowych nutach. Obecnych było też bardzo wielu niezależnych polskich bottlerów, m.in.: Team Spirit Whisky, Loża Dżentelmenów, The Taste of Whisky, Best Whisky Market.

Tegoroczna edycja festiwalu doszła do skutku dzięki wsparciu partnerów: Krosno, Alcorythm, Brytyjskiej Ambasady w Warszawie, Grupie Cichy-Zasada oraz debiutującej w tej roli firmie XBS PRO-LOG, specjalizującej się w zaawansowanych usługach logistycznych dla produktów akcyzowych. Już za rok jubileuszowa, 10 edycja!

 

Wykorzystano materiały organizatora.