Woodford Reserve – historia destylarni bourbona z Kentucky

Historia Woodford Reserve Distillery rozpoczyna się z początkiem XIX wieku, jest to miejsce narodzin bourbona. Renoma tej destylarni jest oparta na dziedzictwie i wierności tradycyjnym recepturom i metodom.

destylarnia Woodford Reserve Klub Whisky Folwark Stara Winiarnia

Destylarnię w hrabstwie Woodford County (niedaleko Versailles) w stanie Kentucky, założył Elijah Pepper, który następnie przekazał ją synowi - powstała jej pierwsza nazwa Oscar Pepper Distillery. Główna konstrukcja, zbudowana w 1838 roku, jest jedną z najstarszych w Kentucky.

historia destylarni Woodford Reserve - Labrot & Graham Distillery

W 1995 roku Woodford Reserve Distillery została oficjalnie wpisana przez rząd USA na listę National Register of Historic Places. Pięć lat później – w 2000 roku – uznano ją za amerykański National Historic Landmark. To w niej szkocki imigrant, chemik i fizyk – Dr. James C. Crow opracował ok. roku 1838 technologię destylacji whiskey typu sour mash (z osadami z fermentacji zboża, wykorzystując kolumnę destylacyjną Coffey’a), który do dzisiaj wykorzystuje się w produkcji bourbona.
Metoda sour mash polega na dodawaniu do nowej partii zacieru do whisky, części starej, odfermentowanej z poprzedniej partii; zabieg ten wspiera rozwój świeżych drożdzy, tworząc im stabilne środowisko do fermentacji.

Po śmierci Oscara Peppera w 1867 r. gorzelnia została przepisana na jego syna, Jamesa E. Peppera. Rodzina Pepper sprzedała posiadłość Leopoldowi Labrotowi i Jamesowi Grahamowi w 1878 r., którzy byli jej właścicielami i zarządzali nią pod nazwą Labrot & Graham Distillery, dopóki nie została sprzedana firmie Brown-Forman Corporation w 1941 r.
Brown-Forman zarządzał nią do późnych lat 60., następnie sprzedał nieruchomość wraz z towarzyszącym jej areałem miejscowemu rolnikowi, by w 1993 odkupić wszystko i ponownie uruchomić 🙂

Marka Woodford Reserve została wprowadzona na rynek w 1996 roku. W 2004 roku destylarnia została przemianowana na Woodford Reserve Distillery.

Powstaje tutaj Woodford Reserve Bourbon, Woodford Reserve Straight Rye Whisky, Woodford Reserve Straight Malt Whisky i Woodford Reserve Wheat Whiskey. W 2012 roku zadebiutowała bardzo udana Woodford Reserve Double Oaked Bourbon, siedem lat leżakująca w mocno wypalonych beczkach i na dodatkowy rok kierowana do specjalnie przygotowanych, lekko wypalonych i jednocześnie mocno opieczonych beczek, co dodaje trunkowi głębszego, dymnego, aromatu. Powstają tutaj też limitowane edycje, w tym Woodford Reserve Master's Collection, Woodford Reserve Master's Collection Batch Proof oraz coroczna seria destylatów w związku ze sponsorowaniem wyścigów konnych Kentucky Derby.

Woodford Reserve BourbonWiększość tutejszych whiskey to mieszanka (wg dawnych receptur 72% kukurydzy, 18% żyta i 10% słodu jęczmiennego) destylatów produkowanych w kolumnie destylacyjnej (destylarnia w mieście Shively) oraz miedzianych alembikach (główna siedziba Woodford Reserve niedaleko miasta Versailles). Ale np w Woodford Reserve Kentucky Straight Rye Whiskey zacier składa się w 53% z żyta (!), 33% kukurydzy i 14% słodu jęczmiennego - to amerykańska whiskey w stylu sprzed prohibicji! Fermentacja przebiega w otwartych cyprysowych kadziach, a trzykrotna destylacja odbywa się w miedzianych alembikach wykonanych w Szkocji - nie są one w USA codziennym widokiem.

Woodford Reserve alembiki

 

Woodford Reserve słynie także ze tego, że jest beczkowany przy stosunkowo niskiej zawartości alkoholu. Whiskey leżakuje w kamiennych, klimatyzowanych (!) magazynach przez 6-7 lat. Takie sztuczne warunki klimatyczne są w Szkocji na przykład nie do pomyślenia; dębina i przechowywany w niej spirytus nie pozostają sobie obojętne częściej 🙂

Woodford Reserve Rye Bourbon Whiskey
"Beczka jest kluczowym składnikiem naszego procesu, przyczyniając się do smaku, złożoności i równowagi" - dlatego wytwarzają i wypalają je tutaj sami. Każda butelka jest numerowana, podany jest numer beczki i numer butelki. Ich mała destylarnia otwarta jest dla odwiedzających i rocznie przybywa tu ok. 140 tys. osób.

Woodford Reserve Double Oaked Kentucky Straight Bourbon Whiskey

Na półkach Piwniczki Folwarku Stara Winiarnia pojawiły się bourbony z Woodford Reserve Distillery - zapraszamy serdecznie na cykliczne degustacje whisky i whiskey! Kalendarz imprez do podglądnięcia zawsze na stronie https://folwarkstarawiniarnia.pl/aktualne-imprezy

Woodford Reserve Kentucky Straight Bourbon Whiskey