Glenfarclas 12 YO Highland Single Malt Scotch Whisky

Glenfarclas 12YO

Destylarnia Glenfarclas została założona w roku 1836, jednak jej prawdziwy rozkwit zaczął się w roku 1865, kiedy nowym właścicielem farmy Recherlich, położonej u stóp góry Benrinnes, w dolinie rzeki Spey, został John Grant. To on powiedział: "whisky słodowej się nie udoskonala, ją się pielęgnuje". Glenfarclas - "dolina zielonych łąk" - pozostała w rękach Johna Granta i jego spadkobierców do dnia dzisiejszego, co jest ewenementem w szkockim przemyśle gorzelnianym, a filozofia Grant'a stosowana jest tutaj nadal.

Glenfarclas od czasów powstania produkował wyłącznie single malty. Najpopularniejsza jest wersja 10-letnia - whisky z wyraźnie słodową nutą w smaku, lekką jak na Speyside przystało, o słodkim i długo pozostającym w ustach posmaku. Whisky Glenfarclas trafiła do „Księgi rekordów Guinnessa” z najmocniejszą (oficjalną) wersją whisky: Glenfarclas 105 Cask Strength - 60% vol. Mimo swej mocy i dużym stopniu "zatorfowienia" jest whisky niezwykle... łagodną.

Glenfarclas

W roku 2015 ekipa Klubu Wina Folwarku Stara Winiarnia odwiedziła destylarnię 🙂 Ostatnio zaś Piwniczkę Folwarku nawiedziła "dwunastolatka" - kolejny single malt z portfolio zakładu, który zagości również wkrótce na naszych degustacjach whisky.

Glenfarclas 12 YO Highland Single Malt Scotch Whisky

Glenfarclas jest jedną z garstki destylarni starzejących większość destylatów w beczkach po sherry i nie stosujących świeżych beczek po bourbonie. Wersja 12-letnia znajduje się w podstawowej ofercie firmy od dziesięcioleci i porównując ją z 10-letnią siostrą obserwujemy nieco większy wpływ beczki na paletę destylatu. Obserwujemy też przemożny wpływ działań marketingowych, które każą coraz częściej wskazywać whisky ze Speyside jako whisky Highland. Geograficznie ma to niby uzasadnienie, ale "święty" podział regionów produkcji whisky coraz bardziej się zaciera... 'High' się lepiej konsumentom kojarzy.

Aromat: świeży, dość silne nuty sherry i korzennych przypraw, orzechy, dżem z gorzkich pomarańczy, suszone śliwki, cynamon, dąb i lekka nuta dymna.
Smak: głęboki i kompleksowy z widocznym wpływem sherry, suszone śliwki i figi, cynamon, gałka muszkatołowa, nieco dębu i torfu.
Finisz: długi, korzenny z nutami dębu, śladem suszonych owoców i torfowego dymu.

Folwark Stara Winiarnia niezmiennie i serdecznie zaprasza na cykliczne degustacje wina i whisky! Więcej: https://folwarkstarawiniarnia.pl/aktualne-imprezy

degustacja whisky