Islay – nowe szkockie whisky w naszej Piwniczce | Folwark Stara Winiarnia Mszana Dolna, Małopolska

Kontynuujemy przegląd nowych butelek whisky, które zagościły w Folwarku i które niebawem poddamy ocenie podczas cyklicznych degustacji "wody życia". Po przedstawionej w poprzednim wpisie Japonii kolej na Szkocję i wyspę Islay.

Islay (wym. ˈʌɪlə; gael. Ìle) to jedna z wysp Hebrydów Wewnętrznych, na południowy zachód od wyspy Jura, od której dzieli ją cieśnina Islay. Obszar 606 km² - to jeden z 6 tradycyjnych szkockich regionów produkcji whisky. Pierwszą legalną destylarnię otworzono w Bowmore w 1779 roku. Dziś na tej niewielkiej wyspie działa dziewięć destylarni, a dziesiąta zostanie ponownie otworzona niebawem. To nazwy, które każdy szanujący się smakosz szkockiej whisky zna: leżące na Szlaku Trzech Destylarni Laphroaig, Lagavulin i Ardbeg, dalej Bowmore, Bruichladdich, Bunnahabhain, Caol Ila i najmłodsze: Kilchoman oraz Ardnahoe. Jest jeszcze Port Ellen, destylarnia, która powstała w 1820 roku, a została czasowo zamknięta w 1983 roku. Obecnie produkuje się tam jedynie słód, są jednak zaawansowane próby reaktywacji produkcji.

Torf wykorzystywany przy produkcji słodu jęczmiennego nadaje whisky z Islay mocnego, dymnego charakteru, a leżakowane w nadmorskich magazynach beczki chłoną z powietrza wyczuwalne nuty soli morskiej, wodorostów i jodu. Tu rodzi się whisky, którą się kocha, lub nienawidzi; z jednej strony spotykamy się z przyjaznym określeniem whisky "mocno torfowej" (heavily peated), z drugiej - medyczna, szpitalne środki dezynfekujące – lizol, pasta do podłóg itd... Już nie możemy doczekać się degustacji 🙂 !!!

Islay - nowe gatunki whisky w Folwark Stara Winiarnia

Lagavulin 16-letni /43%/0,7l

Lagavulin 16-letni lubimywhisky pl

Gdybyśmy mieli wskazać najważniejszego single malta końca XX wieku, Lagavulin 16 years old byłby solidnym kandydatem.
Do 1987 roku, kiedy single malty stanowiły zaledwie 1% sprzedaży szkockiej whisky, standardową wersją Lagavulina była 12 years old 43%. 16-latka debiutowała rok później w pionierskiej serii Classic Malts i natychmiast zdobyła niezwykłą popularność. Whisky starzona jest głównie w beczkach typu hogshead po bourbonie z niewielkim dodatkiem beczek po sherry. Słód używany do jej produkcji pochodzi z Port Ellen. Jęczmień początkowo suszony jest gorącym powietrzem, później lokalnym torfem, aż zawartość związków fenolu osiągnie poziom 35 ppm. W przeszłości Lagavulin trafiał do blendów Johnnie Walker i White Horse, obecnie 98% produkcji butelkowana jest w wersji single malt.

Aromat: bardzo bogaty, lekko oleisty, torfowy dym, morskie wodorosty, gorzka czekolada, toffi, suszone śliwki, jabłka, skórka pomarańczowa, prażone migdały, grzanka z masłem i dąb.
Smak: złożony, lekkie nuty sherry, migdały prażone w miodzie, gorzka czekolada, słone karmelki, suszone śliwki i figi, kandyzowana skórka pomarańczowa, pieprz i kłęby torfowego dymu.
Finisz: długi i potężny, susz owocowy, torfowy dym, nuty kakao i pieprzu.

Bowmore Golden & Elegant 15-letni /43%/ 1,0l

Bowmore lubimywhisky.pl

Na początku 2017 roku Bowmore Distillery wprowadziła trzy nowe whisky do swej oferty Travel Retail: Dark & Intense, Golden & Elegant i Deep & Complex, każda zestawiona z destylatów starzonych w innego typu beczkach, każda też opatrzona (tak ważnym dla niektórych miłośników whisky) określeniem wieku. Zastąpiły one edycje Black Rock, Gold Reef, White Sands i Springtide. Prezentowany tu Golden & Elegant to whisky starzona w beczkach po bourbonie pierwszego napełnienia przez co najmniej 15 lat i butelkowana z zawartością alkoholu 43%. Bowmore Distillery pracuje od 1779 roku i obecnie należy do koncernu Beam Suntory. Jej potencjał produkcyjny wynosi 2 mln litrów destylatu rocznie.

Aromat: świeży i elegancki, delikatne nuty torfu i jodyny, wanilia, miód, słone karmelki, cytryny, brzoskwinie, banany, jabłka, ślady tytoniu i skóry.
Smak: bogaty i nieźle zbalansowany, miód, wanilia, złocisty syrop, solone orzeszki, pomarańcze, banany, garstka ziół, ślad dębu i odległe nuty dymne.
Finisz: dość długi, z nutami cytrusów, wanilii, morskiej soli, szczyptą korzennych przypraw i dymem torfowym w tle.

Caol Ila 12-letnia Single Malt Scotch Whisky

Caol Ila 12-letnia lubimywhisky.pl

Caol Ila 12 years old debiutowała w 2002 roku i była pierwszą oficjalną edycją poza seriami Flora & Fauna i Rare Malts
W ciągu kilku ostatnich lat właściciele (koncern Diageo) przeznaczyli sporo środków na marketing marki, co zaowocowało wzrostem sprzedaży do ponad 600 tys. butelek rocznie.
Single malt Caol Ila jest ważnym komponentem kilku blendów z portfela Diageo, w szczególności Johnnie Walker Black Label i Double Black. W latach 2004-2010 Caol Ila 12 years old zdobyła 4 złote medale podczas targów International Wine & Spirit Competition.

Aromat: świeży, łagodny, nieco trawiasty, morskie wodorosty, owoce jałowca, torf, mokry piasek plaży, zielone jabłka i nieco jodu.
Smak: złożony, nieco oleisty, torfowy dym, skórka cytrynowa, wanilia, zielone oliwki i nuty prażonego dębu.
Finisz: długi, dymny i pikantny, cytrynowy pieprz, gałka muszkatołowa, ślad cytrusów.

Ardbeg TEN Isley Single Malt Scotch Whisky

Ardbeg lubimywhisky.pl nowe whisky Folwark Stara Winiarnia

Destylarnia Ardbeg mieści się na południowym wybrzeżu wyspy Islay, znajdującej się na wewnętrznym paśmie Hebrydów, w hrabstwie Argyll and Bute. Założona została w 1815 roku. Produkcję zatrzymano w 1981 roku, lecz wznowiono, w ograniczonych ilościach, w 1989. Glenmorangie PCL przejęła gorzelnię Ardbeg wraz z zapasami w 1997 roku i po gruntownej renowacji wznowiła destylację niespełna rok później.
Ardbeg 10 years old debiutował w 2000 roku i oparty był na whisky destylowanych przez poprzednich właścicieli, koncern Allied Domecq. W 2008 roku Glenmorangie posiadała wystarczającą ilość własnych destylatów by wprowadzić na stałe nową wersję 10-letnią. Tak narodził się Ardbeg Ten, starzony w beczkach po bourbonie i butelkowany bez filtracji na zimno z zawartością alkoholu 46%. Whisky o silnym, indywidualnym charakterze, wskazywana często jako wizytówka wyspy Islay.

Aromat: torfowy dym, słodkie owoce, wanilia, toffi, morska bryza, ślad trawy cytrynowej.
Smak: połączenie świeżej owocowej słodyczy z torfowym dymem, nutą espresso, skórką cytrynową i lukrecją.
Finisz: długi i dymny, słodkie płatki śniadaniowe, miód i ślad jodyny.

Finlaggan Old Reserve Single Malt Scotch Whisky

Finlaggan Old Reserve lubimywhisky.pl

Nazwa Finlaggan zaczerpnięta jest z historii Islay, gdzie nad jeziorem Finlaggan stał niegdyś zamek Finlaggan – siedziba władców tych ziem. Marka jest własnością założonej w 1992 roku przez Briana Crooka The Vintage Malt Whisky Company z siedzibą w Glasgow. Single malt Finlaggan Original jest butelkowana bez określonego wieku, z podstawową mocą 40% alk., czyli po filtracji na zimno. Mr. Crook nie ujawnia źródła pochodzenia whisky butelkowanej jako Finlaggan, twierdzi jednak że wersja Old Reserve oparta jest na destylacie z jednej i tylko jednej gorzelni. Wśród najbardziej podejrzanychCaol Ila i Lagavulin. W 2000 roku Finlaggan Old Reserve zdobył złoty medal podczas corocznych targów International Wine and Spirits Competition.

Aromat: świeży, dymny, z elementami ziemi, skórka cytrynowa, ślady miodu, wanilii i słodkich płatków zbożowych.
Smak: silnie dymny ze sporą dozą cukierkowej i waniliowej słodyczy, ale też nutami wytrawnymi dębu i gałki muszkatołowej.
Finisz: dość długi, słodowo-dymny z delikatnym śladem solanki.

Folwark Stara Winiarnia degustacje whisky

Folwark Stara Winiarnia proponuje Państwu zapoznanie się z niepowtarzalnym aromatem i smakiem wina i whisky przy okazji organizowanych cyklicznie degustacji tematycznych. Działający prężnie Klub Wina zaprasza do zapoznania się z harmonogramem imprez na naszej stronie www: https://folwarkstarawiniarnia.pl/aktualne-imprezy

Nasza oferta obejmuje m.in.:
- Degustacje sommelierskie w Starej Winiarni
- Degustacje Romantyczne - dla Zakochanych
- Degustacje połączone z uroczystą kolacją
- Degustacje win i whisky oferowanych na wesela, konferencje i inne uroczystości
- Szkolenia winiarskie w ramach wizyt zawodoznawczych

Szczególnie polecamy kameralne degustacje w wąskim, kilkuosobowym gronie. ZAPRASZAMY!