Nowe whisky w Piwniczce Folwarku – region Highlands

Kontynuujemy przegląd nowych butelek whisky, które zagościły w Folwarku i które niebawem poddamy ocenie podczas cyklicznych degustacji "wody życia". Po Japonii oraz regionie Islay kolej na region Highlands.

Highlands (ang. Scottish Highlands, gael. A' Ghàidhealtachd, scots the Hielands) – największy geograficznie, górzysty region północnej Szkocji, obejmujący Góry Kaledońskie i Grampiany; de facto cały obszar Szkocji powyżej Edynburga i Glasgow. Urozmaicany licznymi jeziorami Highlands należy do najrzadziej zaludnionych regionów w Europie. W klasyfikacjach #whisky obejmuje również pobliskie wyspy (Jura (Jura), Skye (Talisker), Arran (Arran), Lewis (Abhainn Dearg), Orkney (Highland Park). Ale nie Islay... z której to wyspy nowe whisky w Folwarku opisaliśmy w poprzednim wpisie.

W Highlands znajdziemy whisky owocowe, słodowe, ale również np. wrzosowe, ziołowe. W południowej, graniczącej z nizinami części Highlands, produkuje się na ogół lekkie whisky z niewielkimi akcentami torfowego dymu (Loch Lomond, Deanston, Glengoyne). Whisky z zachodniej części regionu zawierają mniej kwiatowej lekkości (Oban, Talisker, Ben Nevis). Północna część jest bardziej różnorodna (np. Old Pulteney, Highland Park). Wszystko to do odkrycia podczas cyklicznych degustacji w Folwark Stara Winiarnia!

Highlands - nowe gatunki whisky w Folwark Stara Winiarnia

The Antiquary 40% / 0,7l Blended Scotch Whisky

The Antiquary lubimywhisky.pl

Antiquary to kreacja braci Hardie, Johna i Williama, z 1888 roku. Początkowo rodzina zajmowała się handlem herbatą, winami spirytualiami, kupażowanie whisky rozpoczęła około roku 1885.
Nazwa whisky to odniesienie do powieści Waltera Scotta (tyt. polski „Antykwariusz”), której akcja rozgrywa się w Edynburgu. W 1917 roku Hardie sprzedali prawa do marki spółce J&G Stewart, którą wkrótce przejął koncern DCL. W latach 80. Antiquary zdobyła sporą popularność w Europie Zachodniej, Ameryce Południowej i w Japonii, a w 1996 roku przeszła na własność należącej do Takara Shuzo Tomatin Distillery. Trzonem słodowym whisky jest obecnie Tomatin, a uzupełniają go whisky ze Speyside, Highlands, Lowlands i w niewielkim stopniu z Islay.

Aromat: wyrazisty i łagodny, z nutami wanilii, pomarańczy, cytryn oraz odległym śladem torfowego dymu.
Smak: świeży i owocowy z nutami wrzosowymi, znakomita równowaga między destylatami zbożowymi i słodowymi.
Finisz: średnio długi, miękki, z delikatną nutą dymną.

Té Bheag Nan Eilean Blended Scotch Whisky

Té Bheag Nan Eilean Blended Scotch Whisky

Whisky Té Bheag debiutowała w 1976 roku w ofercie spółki Pràban Na Linne z siedzibą na wyspie Skye. Firmę założył w tymże roku sir Iain Noble, entuzjasta kultury i języka gaelickiego.
Noble jest również jednym z głównych fundatorów Gaelic College of Sabhal Mòr Ostaig, gdzie językiem wykładowym jest gaelicki. Té Bheag to whisky typu blended, zestawiona z destylatów starzonych średnio przez 8 do 11 lat, w sporej części w beczkach po sherry. Zawartość malt whisky sięga 40%. Kluczową rolę w formule odgrywa Talisker uzupełniony maltami ze szkockich wysp oraz z Highlands i Speyside. Jest to jeden z niewielu blendów butelkowanych bez filtracji na zimno, Té Bheag przekłada się z gaelickiego na „małą damę” lub na „dram whisky”.

Aromat: przyjemne połączenie stonowanych nut sherry i torfowego dymu, rodzynki, mleczna czekolada, karmel, wanilia i trochę jodyny.
Smak: płatki śniadaniowe, rodzynki, suszone śliwki, karmel, solone migdały, ślad skóry i powiew torfowego dymu w tle.
Finisz: średnio długi, z nutami suszonych owoców, karmelu, wanilii, odrobiną pieprzu i dymem torfowym w tle.

Isle of Skye Blended Scotch Whisky

Isle of Skye lubimywhisky.pl

Blended whisky Isle of Skye to kreacja urodzonego na wyspie mistrza kupażu Iana Macleoda, najprawdopodobniej z lat 30. ubiegłego wieku.
Jest ona również ukłonem w kierunku klanu Macleod, związanego z wyspą Skye od XIV wieku. Macleod twierdził, że formuła whisky została opracowana przez jego rodzinę w XIX wieku i zawiera single malty ze szkockich wysp i z okręgu Speyside oraz whisky grain z North British Distillery. Trzonem blenda są destylowany na wyspie Talisker oraz Speysider Tamdhu, pierwotna receptura wymieniała również Lagavulina. Ian Macleod to dziesiąty producent szkockiej whisky z roczną sprzedażą 15 mln butelek. W jego portfelu znajdują się m.in. Glengoyne, Tamdhu, Rosebank, Smokehead i King Robert II.

Aromat: torf, wanilia, miód, syrop klonowy, gruszki, jabłka, płatki śniadaniowe, morska sól, nuty jodyny i dymu.
Smak: słodko-dymny, karmel, miód, wanilia, jabłka, winogrona, pieprz cytrynowy i szczypta soli.
Finisz: średnio długi, z nutami wanilii, karmelu, solonych orzeszków i torfowego dymu.

The Talisman Blended Scotch Whisky

Talisman Blended Scotch Whisky

Talisman to blended whisky z portfela Tomatin Distillery Company.
Jej historia owiana jest mgiełką tajemnicy, ponoć marka ta oryginalnie należała do spółki Lambert Brothers z Edynburga, jednak widzieliśmy stare wydanie tej whisky sygnowane J. & W. Hardie (również z Edynburga, twórców blenda Antiquary). Co ciekawe, obydwie whisky inspirowane są twórczością Waltera Scotta – powieściami „Antykwariusz” (The Antiquary) i „Talizman” (Talisman), drugi tom „Opowieści Krzyżowców” (Tales of the Crusaders). Dzisiejszy Talisman to mieszanka destylatów słodowych i zbożowych starzonych od 4 do 8 lat. Sercem blenda jest oczywiście Tomatin uzupełniony kilkunastoma maltami głównie z regionu Speyside.

Aromat: słodki i delikatnie pikantny, wanilia, babka biszkoptowa, miód, jabłka, cytryny, biały pieprz, trochę dębowych wiórów i odległa nutka dymna.
Smak: świeży i łagodny, słodkie płatki zbożowe, wanilia, brązowy cukier, herbata cytrynowa, jabłka, szczypta imbiru i pieprzu i ślad torfu.
Finisz: średnio długi, z nutami wanilii, miodu, letnich owoców, dębu i dymkiem torfowym w tle.

Fettercairn 12 YO Highland Single Malt Scotch Whisky

Fettercairn 12 YO Highland Single Malt Scotch Whisky

W 1824 roku Sir Alexander Ramsay zbudował i zarejestrował Fettercairn Distillery, co czyni ten zakład drugą po Gle nlivet Distillery oficjalnie licencjonowaną placówką destylacyjną w Szkocji. Zakład wyposażony jest w dwie pary alembików zdolne wydestylować 3,2 mln litrów alkoholu i obecnie wykorzystuje swój potencjał w ok. 75%. Od 1973 roku Fettercairn należy do spółki Whyte & Mackay (jej aktywa przejął w 2014 roku Emperador Inc.) i przeważająca większość produkcji wykorzystywana jest do zestawiania blendów z jej portfela. Jednak w 2018 roku spółka zaoferowała cztery nowe edycje Fettercairna, z których najmłodszy starzony był przez 12 lat, najstarszy zaś przez 50.

Aromat: łagodny, owocowy, wiosenna łąka, jabłka, brzoskwinie, ananasy, wanilia, mleczna czekolada, prażone orzeszki arachidowe, trochę ziół i dębu.
Smak: delikatny, skórka pomarańczowa, dojrzałe jabłka, budyń waniliowy, babka biszkoptowa, kandyzowany imbir, goździki, garstka ziół, pieprz i dąb.
Finisz: średnio długi, z nutami wanilii, toffi, letnich owoców, imbiru, dębu i listkiem mięty.

Folwark Stara Winiarnia degustacje whisky

Folwark Stara Winiarnia proponuje Państwu zapoznanie się z niepowtarzalnym aromatem i smakiem wina i whisky przy okazji organizowanych cyklicznie degustacji tematycznych. Działający prężnie Klub Wina zaprasza do zapoznania się z harmonogramem imprez na naszej stronie www: https://folwarkstarawiniarnia.pl/aktualne-imprezy

Nasza oferta obejmuje m.in.:
- Degustacje sommelierskie w Starej Winiarni
- Degustacje Romantyczne - dla Zakochanych
- Degustacje połączone z uroczystą kolacją
- Degustacje win i whisky oferowanych na wesela, konferencje i inne uroczystości
- Szkolenia winiarskie w ramach wizyt zawodoznawczych

Szczególnie polecamy kameralne degustacje w wąskim, kilkuosobowym gronie. ZAPRASZAMY!