Speyside – Folwark Stara Winiarnia prezentuje nowe whisky

Kontynuujemy przegląd nowych butelek whisky, które zagościły w Folwarku i które niebawem poddamy ocenie podczas cyklicznych degustacji "wody życia". Po przedstawionej w poprzednich wpisach Japonii, oraz regionach Szkocji Islay i Highlands czas na region Speyside.

Speyside to region utożsamiany z dorzeczem rzeki Spey, wydzielony z Highlands - ze względu na łagodniejszy i trochę bardziej nizinny klimat. Liczne źródła miękkiej, delikatnej wody również miały swój wpływ na łagodność tutejszej whisky, jak i liczbę destylarni skumulowanych w regionie. Zlokalizowanych jest tutaj ok. 50 zakładów, w które produkują blisko połowę wszystkich butelek "szkockiej"! Duża liczba destylarni nie odbija się negatywnie na jakości whisky. Wielu znawców twierdzi, że to właśnie w Speyside znaleźć można najznakomitsze gatunki whisky, a różnorodność tutejszych maltów nie daje się porównać z jakimkolwiek innym regionem

Speyside Malt można określić jako najsłodsze szkockie whisky. Charakteryzują się owocowym, kwiatowym aromatem i wyczuwalnym posmakiem sherry. Spośród innych whisky wyróżnia je mniej akcentów torfu i dymu, tak często spotykanych w rejonach wyspiarskich. Do smakowania podczas cyklicznych degustacji "szkockiej" 🙂

Speyside - nowe gatunki whisky w Folwark Stara Winiarnia

Glen Moray Elgin Classic Peated Single Malt Scotch Whisky

Glen Moray Elgin Classic Peated Single Malt Scotch Whisky

Dymno-torfowa wersja Glen Moraya debiutowała w 2015 roku i obecnie jest częścią serii Elgin Classic.
Whisky wydestylowano ze słodu o koncentracji związków fenolu 14 ppm i starzono w beczkach po bourbonie. Glen Moray Peated, podobnie jak edycja Classic, butelkowany jest bez określenia wieku, wiemy jednak, że destylarnia rozpoczęła destylację whisky o podobnym profilu w 2009 roku. Wiemy również, że w 2016 wyprodukowała ok. 250 tys. litrów destylatu ze słodu o koncentracji związków fenolu 50 ppm. W ostatnich latach sprzedaż single malta Glen Moray znacznie wzrosła, w 2015 roku przekroczyła 1,2 mln butelek.

Aromat: delikatnie dymny, wanilia, karmel, pomarańcze, brzoskwinie, ciasto rabarbarowe, garstka świeżych ziół, ślady skóry i dębu.
Smak: delikatny dymek, wanilia, toffi, wata cukrowa, pieczone jabłka i śliwki, subtelne tony korzenne i dębowe.
Finisz: średnio długi, słodko-dymny, z delikatną nutą pikantną.

Cragganmore 12-letni / 40% / 0,7l Single Malt Scotch Whisky

Cragganmore 12-letni / 40% / 0,7l

Single malt Cragganmore zdecydowanie nie przewodzi statystykom sprzedaży, jednak w 1988 roku trafił do serii koncernu United Distillers Classic Malts jako reprezentant Speyside.
Jego głównym rywalem był wtedy Mortlach. Rocznie znajduje nabywców nieco ponad 350 tys. butelek Cragganmore’a i w naszej opinii whisky ta jest jedną z bardziej niedocenionych obecnie na rynku. Wersja 12-letnia oferowana jest od ponad 30 lat i stanowi znakomity przykład single malta z tego okręgu północnej Szkocji.

Aromat: znakomicie zbalansowany, owocowy, floralny, wrzosy, miód, wanilia, ślady orzechów i siana.
Smak: bogaty i pełny, kremowy, brzoskwinie, wiśnie, suszone śliwki, nugat orzechowy, migdały, z za nimi nutka torfowego dymu.
Finisz: długi i przyjemny, kremowo-słodowy, dojrzałe owoce, ślady torfowego dymu.

Glen Elgin 12-letni / 43% / 0,7l Single Malt Scotch Whisky

Glen Elgin 12-letni / 43% / 0,7l

Glen Elgin Distillery została zbudowana w 1898 roku, a już trzy lata później zbankrutowała. W 1930 roku przeszła na własność koncernu DCL i pod zarząd White Horse Distillers.
Od tamtej pory destylat Glen Elgin pozostaje jednym z kluczowych komponentów blendów White Horse. Po modernizacji przeprowadzonej w 2012 roku zakład produkuje 2,7 mln litrów alkoholu rocznie. Prezentowana tu edycja 12-letnia debiutowała w 2003 roku i pozostaje jedyną w podstawowej ofercie gorzelni. Whisky w niej wykorzystane starzone były w beczkach po bourbonie z niewielkim udziałem beczek po sherry.

Aromat: świeży, owocowo-korzenny, jabłka, gruszki, dżem z gorzkich pomarańczy, karmel, miód, cynamon i imbir.
Smak: łagodny, słodowy, zielone jabłka, toffi, wanilia, miód, kakao, imbir i szczypta pieprzu.
Finisz: dość długi, pieczone jabłka, karmel, imbir i dąb.

Tomintoul Peaty Tang Single Peated Malt Scotch Whisky

Tomintoul Peaty Tang Single Peated Malt Scotch Whisky

Podczas gdy Caol Ila Distillery eksperymentuje z destylatami „nietorfowymi” kilka gorzelni z Highlands i Speyside, m.in. Benromach, Tomatin, Glen Moray czy omawiany tu Tomintoul każdego roku produkują partię destylatu z jęczmienia słodowanego z wykorzystaniem torfu. W 2005 roku Tomintoul zaproponował single malta Old Ballantruan destylowanego ze słodu o koncentracji związków fenolu 30 ppm, Tomintoul Peaty Tang debiutował dwa lata później. Jest to młoda whisky, butelkowana z zawartością alkoholu 40%, nie pretendująca do konkurowania z Islay malts, stanowiąca jednak znakomity wstęp do świata dymno-torfowych single maltów.

Aromat: słodowy, torfowy i floralny, z nutami siana, sosnowego igliwia, ziołowej herbaty i orzechów z torfowym dymem w tle.
Smak: jęczmienny słód, torfowy dym, zbożowe płatki śniadaniowe, orzechy włoskie, biały pieprz, jabłka, nuty anyżku i nadwęglonej dębiny.
Finisz: średnio długi, słodowy, z nutami torfu, siana i dębu.

Glenfiddich 12-letni / 40% / 0,7l Single Malt Scotch Whisky

Glenfiddich 12-letni / 40% / 0,7l

Destylarnia Glenfiddich ma siedzibę w Dufftown, stolicy szkockiej whisky. Zbudował ją w 1886 roku William Grant i wyposażył w używany sprzęt destylacyjny kupiony od Cardhu Distillery za 119 funtów i 19 szylingów.
Dziś Glenfiddich to największa szkocka gorzelnia słodowa, a także pierwszy single malt, który przekroczył próg miliona sprzedanych skrzynek (12 mln butelek w 2011 roku). Wersja 12-letnia określana przez producenta jako Our Signature Malt zdobyła w 2014 roku złoty medal zarówno podczas International Spirit Challenge, jak i International Wine & Spirit Competition.

Aromat: świeży, owocowo-trawiasty, gruszki, zielone winogrona, słód, wanilia, miód, nutka cytrusowa i ślady dębu.
Smak: słodki, owocowy, jabłka, gruszki, mleczne krówki, słodkie płatki zbożowe, szczypta korzennych przypraw i lekka goryczka dębu.
Finisz: średnio długi, łagodny, nieco owoców, słodu, dąb i lekka nuta pikantna.

Folwark Stara Winiarnia degustacje whisky

Folwark Stara Winiarnia proponuje Państwu zapoznanie się z niepowtarzalnym aromatem i smakiem wina i whisky przy okazji organizowanych cyklicznie degustacji tematycznych. Działający prężnie Klub Wina zaprasza do zapoznania się z harmonogramem imprez na naszej stronie www: https://folwarkstarawiniarnia.pl/aktualne-imprezy

Nasza oferta obejmuje m.in.:
- Degustacje sommelierskie w Starej Winiarni
- Degustacje Romantyczne - dla Zakochanych
- Degustacje połączone z uroczystą kolacją
- Degustacje win i whisky oferowanych na wesela, konferencje i inne uroczystości
- Szkolenia winiarskie w ramach wizyt zawodoznawczych

Szczególnie polecamy kameralne degustacje w wąskim, kilkuosobowym gronie. ZAPRASZAMY!