Firma Diageo powstała w 1997 roku, ale swoją działalność opiera się na zasadach i fundamentach, które przed laty stworzyli giganci branży - Arthur Guinnessm John Walker, Elizabeth Cumming i inni.
Diageo jest obecnie światowym liderem w dziedzinie napojów alkoholowych, właścicielem aż 28 destylarni whisky słodowej i niezliczonej ilości marek whisky typu blended. Produktem flagowym jest z pewnością Johnnie Walker, jednak Diageo to również np. White Horse, Old Parr, J&B, Bell’s, Black & White, Dimple czy Haig.
Diageo Special Releases 2020
W ramach tegorocznych Special Releases (to stosunkowo młoda, ale jednak tradycja :))
koncern zaoferował 8 wybitnych trunków. Za skomponowanie poniższej listy odpowiada master blender Dr Craig Wilson a motywem, który wybór uzasadnił, jest hasło: “Rzadkie z natury”:
Cardhu 11yo, 56%
Cragganmore 20yo, 51,4%
Dalwhinnie 1989 30yo, 51,9%
Lagavulin 12yo, 56,4%
Mortlach 21yo, 53,3%
Pittyvaich 30yo, 50,6%
Talisker 8yo, 57,9%
Singleton of Dufftown, 55,1%
Wszystkie trunki, które zostały skomponowane w destylarniach na terenie Szkocji, będą dostępne w limitowanej ilości jesienią tego roku.
Nie o wszystkich wiemy wszystko 🙂
Dalwhinnie to ostatnie tchnienie rocznika 1989. Debiutowała w 2002 roku i składa się z najlepszych i najrzadszych whisky single malt i single grain z portfela koncernu butelkowanych w wersji cask strength. Spędziła trzy dekady w beczkach ponownego napełnienia typu hogshead i butt, a edycja niegdyś zamknęła się liczbą 7586 butelek.
Whisky Talisker poddana została finiszowi w beczce po karaibskim rumie, Lagavulin 12YO wchodząca w skład serii Classic Malts starzono w beczkach z amerykańskiego dębu natomiast Mortlach finiszowano w beczkach po sherry Pedro Ximenez i oloroso.
Jedyną edycją w tegorocznej ofercie, pochodzącą z nieczynnej destylarni, jest Pittyvaich (finisz w beczkach po burbonie). Destylarnię zamknięto w 1993 roku, w 2002 jej budynki zostały kompletnie wyburzone zachowano jedynie magazyny, wykorzystywane obecnie przez sąsiednią destylarnię Dufftown, również należącą do Diageo.
Prima & Ultima
Seria Prima & Ultima to zestaw ośmiu whisky z pojedynczych beczek, wyselekcjonowanych przez dr Jima Beveridge’a, jednego z najbardziej znanych i uznanych twórców szkockiej whisky ostatnich dekad. Do pierwszej edycji serii Prima & Ultima Beveridge wybrał whisky, z których każda reprezentuje jakiś kamień milowy w rozwoju produkcji szkockiej whisky słodowej. A że w ciągu ostatnich 40 lat miał sposobność pracować z najlepszymi destylarniami i ich produktami i obecnie ma niczym nie skrępowany dostęp do najbogatszych zasobów dojrzewającej whisky należących do Diageo – to stworzył zestaw, obok którego nie można przejść obojętnie.
Przygotowano tylko 238 zestawów Prima & Ultima, które można nabyć jedynie w drodze losowania, rejestrując się na stronie internetowej exceptionalwhisky.com. Koszt zestawu to okrągłe 20 tysięcy funtów... Do każdego dołączono książeczkę z komentarzem twórcy edycji serii oraz 20-mililitrowy sampel każdej z whisky wchodzących w skład zestawu.
W skład tegorocznej, pierwszej edycji serii Prima & Ultima weszły:
Caol Ila 1984, 35YO, 50,8%, refill European oak butt (499 butelek).
Pierwsza beczka (nr 5773), w której dojrzewał kompletnie nowy styl whisky z Caol Ila.
Clynelish 1993, 26YO, 49,8%, refill American oak casks (941 butelek).
Ukłon w stronę czasów, gdy Jim Beveridge pracował nad odkryciem przyczyn tej charakterystycznej woskowatości smaku Clynelish, która stałą się znakiem rozpoznawczym whisky z tej destylarni.
Cragganmore 1971, 48YO, 43,7%, first-fill sherry butt (352 butelki).
Jedna z ostatnich whisky destylowanych w Cragganmore nim zaprzestania opalania węglem alembików.
Lagavulin 1991, 28YO, 50,1%, refill American oak casks (1013 butelek).
Whisky pochodząca z czasów, gdy dr Beveridge pracował w Lagavulin i pracował nad definicją tego, co dziś nazywamy smakiem Islay.
Mortlach 1994, 25YO, 55,1%, first-fill PX cask and ex-oloroso butt (389 butelek).
Jedna z ostatnich beczek po sherry Pedro Ximenez, napełnionych w Mortlach w 1994
Port Ellen 1979, 40YO, 51,2%, refill European oak butt (436 butelek).
Ukłon w stronę otoczonej kultem destylarni, której alembiki już wkrótce ponownie zostaną rozgrzane i popłynie z nich świeży destylat.
Singleton of Dufftown 1988, 30YO, 48,8%, refill American oak casks (469 butelek).
Whisky z okresu, gdy po raz pierwszy wprowadzono w destylarni Dufftown bardziej czasochłonne, rzemieślnicze metody produkcji whisky, co zaowocowało pełniejszym, bogatszym bukietem.
Talisker 1988, 31YO, 51,4%, refill American oak casks (721 butelek).
Ostatnie beczki zawierające destylat krągły, łagodny, tylko subtelnie torfowy. W charakterze inne od tego, do czego przyzwyczaiły nas standardowe edycje Talisker.
Osiem butelek, każda opatrzona numerem 1 i osobiście podpisana przez Jima Beveridge’a, zostanie zlicytowanych online przez dom aukcyjny Sotheby’s. Przychód ze sprzedaży tego zestawu przekazany zostanie na potrzeby organizacji dobroczynnej WaterAid.
Wykorzystano zdjęcia ze stron: www.masterofmalt.com, www.cigarslover.com, www.sothebys.com
Folwark Stara Winiarnia zaprasza na cykliczne degustacje whisky (https://folwarkstarawiniarnia.pl/aktualne-imprezy).