Japońska whisky – degustacja w Folwark Stara Winiarnia Mszana Dolna

Jak już nieraz wspominaliśmy, w zabytkowych wnętrzach Folwarku Starej Winiarni, organizujemy nie tylko cykliczne degustacje wina i whisky, ale i spotkania degustacyjne dla grup zorganizowanych, firm, instytucji i.. osób prywatnych.

W ubiegłą sobotę podczas takiego spotkania postanowiliśmy po raz pierwszy skonfrontować szkockie trunki z tymi wytwarzanymi o wiele, wiele dalej od naszej ojczyzny - w Japonii.

Ciekawi byliśmy opinii na chwilę obecną, chociaż gdzieś "za uszami" mieliśmy w pamięci wynik testu w ciemno w 2014 roku: wówczas to zdaniem eksperta ds. whisky Jima Murray'a,  japoński trunek to napój "bliski geniuszu". W konkursie World Whisky Bible zdobył on 97,5 punktów na 100. Wtedy chodziło o Yamazaki Single Malt Sherry Cask, produkowaną w destylarniach należących do japońskiej firmy Suntory Holdings. Szkockie destylarnie były w szoku, bowiem przez kolejne 12 lat to właśnie one zawsze otrzymywały najwyższe wyróżnienie w rankingu Murraya. Najlepsza whisky świata została rozlana do 18 tys. butelek i jest dostępna wyłącznie w kilkuset sklepach z whisky na terenie Wielkiej Brytanii. Jej ceny zaczynają się już od około 100 funtów.

Na nieco niższym pułapie cenowym zwyciężyła wg naszych Gości również japońska whisky. NIKKA PURE MALT TAKETSURU, stworzona w hołdzie dla ojca japońskiej whisky i założyciela firmy Nikka - Masatake Taketsuru - jest kompozycją whisky single malt z destylarni Yoichi i Miyagikyo. Wysoka zawartość destylatów z Miyagikyo nadaje delikatnego i owocowego charakteru. Aby uzyskać niesamowity poziom równowagi i złożoności master blenderzy Nikka oparli tę kompozycję na różnych stylach whisky, łącząc świeże, owocowe, młodsze destylaty z cięższymi, złożonym, starszymi whisky dojrzewającymi głównie w beczkach po sherry.

W teście uczestniczyły również whisky blended: NIKKA FROM THE BARREL i NIKKA BLENDED, oraz szkockie wytwory: EDRADOUR - 10YO - single malt whisky (zwycięzca wśród europejczyków) i blendy ANTIQUARY (całkiem, całkiem) - 12YO i CLAYMORE (nie polecamy...).

Najbliższa zaplanowana degustacja whisky z udziałem produktów z kraju kwitnącej wiśni zaplanowana jest na 9 listopada: poprzedzi koncert zespołu SOLD MY SOUL - SUROWY, ENERGETYCZNY I BEZKOMPROMISOWY KLASYCZNY ROCK INSPIROWANY LATAMI 60. I 70. Zapraszamy i przypominamy: mogą Państwo zamawiać również indywidualne degustacje wina i whisky!